بیشترین کشت و تولید انجیر خشک ایران، مربوط به استان فارس است که در رده اول شهرهای این استان، استهبان قرار دارد. قیمت انجیر استهبان در بین سایر نژادها و برندهای موجود در بازار خشکبار بیشتر میباشد. علت آن طعم شیرین و ارزش غذایی بالای این برند است.

شهرستان های زیادی در استان فارس به کشت و تولید انجیر خشک مشغول هستند که در رده های بعدی استهبان قرار میگیرند. برای مثال نی ریز دومین شهر ایران است که مشغول به تامین انجیر خشک کشور میباشد. شهرهایی چون داراب، کازرون و فیروزآباد از دیگر شهرهای این استان است که کشت بالایی از نهال های انجیر را دارد.

اما چیزی که در بازار مورد توجه بسیاری از خریداران قرار دارد؛ درکنار بررسی قیمت انجیر استهبان، کیفیت بالای این میوه میباشد. با توجه به نحوه خشک شدن انجیر در این شهرستان، این محصول مورد توجه کشورهای زیادی در دنیا قرار گرفته است. همچنین سالانه حجم زیادی از این میوه به سایر کشورها صادر میگردد.قیمت-انجیر-استهبان-عمده

قیمت انجیر استهبان بر اساس سایز

انجیر استهبان به دو صورت فله و بسته بندی به متقاضیان این محصول فروخته میشود. قیمت انجیر استهبان به صورت فله، بسیار مناسب تر از بسته بندی های آن است. در فروش انجیر فله شما میتوانید سایز و رنگ یکسان دانه ها را داشته باشید، یا اینکه دانه هایی با رنگ و سایز متنوع را به صورت در هم خریداری نمایید. این موضوع در قیمت انجیر تاثیر میگذارد.

اما به طور کلی قیمت انجیر استهبان به صورت فله، بسته به وزن و سایز دانه ها و قیمت انجیر استهبان به صورت بسته بندی، با توجه به سایز و حجم دانه ها تعیین میشود. برای خرید انجیر با گزینه هایی نظیر انجیر پرک استهبان، انجیر غنچه، انجیر AAA، انجیر AA ، انجیر A و انجیر AB روبرو خواهید گشت.

قیمت انجیر پرک استهبان از انجیرهای غنچه بیشتر است. به ترتیب سایز های 3A به پایین، دارای قیمت های کمتری خواهند بود. یعنی انجیرهای درشت از انجیرهای کوچکتر قیمت های بیشتری دارند.قیمت--انجیر-استهبان-درجه-1

فاکتورهای انجیر استهبان

روش خشک شدن انجیر استهبان از مهمترین فاکتورهای تاثیرگذار در قیمت انجیر استهبان میباشد. در این شهرستان به دلیل نژاد قوی نهال کشت شده، دانه ها مدت زمان طولانی به درخت می مانند و به درخت خشک میشوند.

زمانی که میوه به درخت متصل مانده و زیر نور خورشید خشک میشود، کیفیت بالایی پیدا کرده و ارزش غذایی آن بیشتر میشود. تغذیه بیشتری از خاک و آب کرده و شیرین تر و رسیده تر میشود. رنگ این نژاد زرد روشن بوده و شکل آن گلابی شکل و زیبا میباشد. در نتیجه فاکتورهای مختلف دست به دست هم می دهند که این برند در بازار بر سایر برندها ارجحیت یابد.قیمت-انجیر-استهبان