بررسی خواص انجیرخشک از نظر چاق کنندگی و لاغر کنندگی

یکی از فواید انجیر خشک تازه، وزن دهی به بدن می باشد. در واقع کسانی که قصد چاق شدن دارند، حتما انجیر را در میان وعده های غذایی خود قرار دهند.
این میوه فیبر بالایی دارد. با این حال کالری آن خصوصا در نوع خشک این میوه به علت قند بالایی که دارد نیز، زیاد می باشد. به علت این کالری بالاست که میوه انجیر را در دسته میوه های چاق کننده قرار می دهند.
از طرف دیگر فیبر بالای این میوه نیز سبب می گردد تا افراد پس از میل نمودن آن احساس سیری نمایند. لذا افراد چاق نیز با مصرف آن می توانند اشتهای خود را کنترل نمایند. بنابراین انجیر میوه ای است که هم برای افراد چاق و هم برای افراد لاغر مفید می باشد.خواص-انجیر-درجه-1

بررسی خواص انجیر خشک از نظر ویتامین های موجود در این میوه لذیذ و خوشمزه

بدن آدمی به مواد مغذی مختلفی نیازمند می باشد. لذا بهتر است مواد غذایی را مصرف نماید که به حد کافی شامل این مواد باشد. پتاسیم، کلسیم، منیزیم، فسفر و ویتامین های A، B1 و C تنها بخشی از مواد مورد نیاز بدن هستند.
میوه ها منبع خوب و غنی جهت دریافت انواع ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز بدن می باشند. بنابراین بهتر است این مواد به جای تامین توسط داروهایی که ممکن است عارضه نیز داشته باشند، به طرق طبیعی تامین گردد. یکی از بهترین منابع جهت تامین مواد معدنی فوق و ویتامین های مورد نیاز بدن، انجیر می باشد.
 

بررسی خواص انجیر خشک از نظر ارزش غذایی

در ارزش غذایی و فوایدانجیر خشک تازه و خشک تفاوت های فاحشی وجود دارد. در این خصوص ۱۰۰ گرم انجیر تازه را مورد بررسی قرار می دهیم. در این ۱۰۰ گرم میزان کربوهیدرات ۱۹ گرم می باشد. همچنین ۷۴ گرم کالری نیز در آن وجود دارد.
ضمنا می توانید حدود ۰.۷ گرم از پروتئین مورد نیاز بدنتان را توسط انجیر تازه تامین نمایید.
در کنار این موارد، حدود ۳ گرم نیز به فیبر غذایی اختصاص دارد. میزان مواد مغذی این میوه به حدی است که حکما از آن به عنوان غذایی کامل نام برده اند.خواص-انجیر-خشک-درجه-1

طبع انجیر از نظر طب ایرانی

از نگاه طب سنتی ایران، میوه انجیر طبع گرم و تر دارد. لذا با توجه به طبع آن بهتر است افراد دارای مزاج گرم، جانب احتیاط را در مصرف آن نگه دارند. این موضوع برای افرادی که غلبه گرمی دارند، اهمیت بیشتری دارد.
راهکاری که در این خصوص وجود دارد، مصرف انجیر با مصلحاتش می باشد. از مهمترین مصلحات انجیر می توان به انیسون، آویشن، گردو و بادام درختی اشاره نمود. در نقطه مقابل افرادی که طبعی سرد و خشک دارند، بیشترین نفع را از این میوه خواهند برد.

خواص انجیر خشک و نقش آن در چربی سوزی

یکی از میوه هایی که دارای فیبر بالا می باشد، انجیر است. فیبرها علاوه بر ایجاد احساس سیری در بدن، چربی ها را می سوزانند. لذا یکی از خواص انجیر خشک، خاصیت چربی سوزی آن می باشد.
در واقع با مصرف مواد مغذی دارای فیبر نظیر انجیر می توان میزان چربی در بدن را کنترل نمود. البته نباید در مصرف این میوه مثل هر ماده غذایی دیگری زیاده روی نمود و حد اعتدال در مصرف بایستی رعایت گردد.خواص-انجیر-خشک-درجه-1

آیا انجیر منبع غنی تامین کلسیم می باشد؟

یکی از مواد معدنی که افراد بایستی به صورت روزانه دریافت نمایند، کلسیم می باشد. انجیر، منبع غنی کلسیم می باشد. هرگاه سخن از کلسیم به میان می آید، اکثر مردم به یاد شیر و فرآورده های لبنی می افتند.
لذا بسیاری از افراد نمی دانند که میزان کلسیم شیر و انجیر به هم نزدیک است. بنابراین اگر کلسیم بدنتان پایین می باشد، می توانید روی انجیر نیز، حساب ویژه ای باز نمایید.

خواص انجیرخشک برای بدنسازان

یکی از خواص انجیر خشک، قند بالایی است که این میوه تابستانی دارد. قند، سبب می شود تا فرد پس از فعالیت های جسمانی دچار ضعف نگردد. این ویژگی تنها یکی از علل مفید بودن انجیر برای ورزشکاران خصوصا بدنسازان می باشد.
جالب است بدانید برای کار بیشتر کشیدن از بردگان، رومی ها به آنها انجیر می دادند! در واقع انجیر از ضعف عضلات پیشگیری نموده و از انحطاط عضلانی جلوگیری می نماید. بنابراین توصیه می شود بدنسازان و ورزشکاران حتما انجیر را به صورت تازه یا خشک در برنامه غذایی خود قرار دهند.خواص-انجیر-خشک-درجه-1

نقش خواص انجیرخشک در پسردار شدن زوجین چیست؟

یکی از خواص انجیر خشک، نقش آن در پسردار شدن زوجین می باشد. پزشکان مواد غذایی سرشار از پتاسیم را برای پسر دار شدن توصیه می نمایند.
همچنین مصرف خوراکی هایی که طبعشان گرم است نیز احتمال پسردار شدن را بالا می برند. انجیر هم به صورت تازه و هم به صورت خشک، علاوه بر گرمی طبع، پتاسیم بالایی دارد. بنابراین مصرف آن برای کسانی که قصد پسردار شدن دارند، توصیه می گردد.

معرفی خواص انجیر خشک برای کودک

یکی از مهمترین خواص انجیر خشک ، تقویت حافظه می باشد. از این رو بایستی این میوه در سبد غذایی کودکان دانش آموز قرار گیرد.
ضمنا کودکانی که از نظر بنیه جسمی ضعیف هستند نیز باید به مصرف انجیر روی آورند.
به این علت که انجیر از نظر دارا بودن ویتامین های مختلف و انواع مواد معدنی، غنای بالایی دارد. لذا این میوه لذیذ، میان وعده مناسبی برای کودکان به حساب می آید.خواص-انجیر-خشک-درجه-1

درمان بیماری ها با کمک خواص انجیرخشک

نقش تغذیه در درمان بسیاری از بیماری ها کمتر از دارو نمی باشد. در واقع با اصلاح تغذیه علاوه بر اینکه می توان از بیماری پیشگیری نمود، هنگام بروز آن نیز نقش پررنگی در کسب مجدد سلامتی دارد. میوه ها به علت داشتن ویتامین و املاح فراوان اهمیت ویژه ای دارند.
خواص انجیر خشک در این میان زبانزد می باشد. بنابراین با کمک گرفتن از این میوه می توان روند درمان در بسیاری از بیماری ها را تسریع نمود. بیماری هایی نظیر عفونت معده و ریه، یبوست، کم خونی و غیره به کمک انجیر درمان می گردند.

خواص انجیر خشک مکمل درمان بیماری های دستگاه گوارش می باشد

رابطه بین انجیر و سلامت دستگاه گوارش چیست؟ بسیاری از مردم جهان به علت سبک زندگی غلط با بیماری های گوارشی درگیر هستند.
اگر می خواهید دستگاه گوارش قدرتمندی داشته باشد، انجیر میل نمایید. علت بوی بد دهان عمدتا ناشی از مشکلات معده و دستگاه گوارش می باشد. جالب است بدانید بخاطر تاثیرات مثبت انجیر روی دستگاه گوارش، این میوه از بین برنده بوی بد دهان می باشد.خواص-انجیر-تک-استهبان

آیا انجیر برای افراد صفراوی نیز مفید است؟

همه افراد با هر طبعی می توانند از خواص انجیر خشک  بهره مند گردند. افراط در مصرف آن نیز برای هیچ فردی و با هر طبعی مناسب نمی باشد. با این حال این افراط برای افراد گرم مزاجی نظیر صفراوی ها، آسیب بیشتری به همراه دارد.
علت آن نیز طبع گرم انجیر است که سبب تشدید حرارت و گرمی در افراد صفراوی می گردد. این آسیب ها مواردی نظیر خشکی بیش از حد پوست، اضطراب، بی خوابی و تپش قلب می باشند.
بنابراین افراد صفراوی پس از رعایت دو نکته، این میوه را میل نمایند: اولین نکته ممنوعیت زیاد خوردن انجیر برای این افراد است. دومین نکته هم میل نمودن انجیر به همراه مصلحاتش توسط آنها می باشد.

آیا خوردن انجیر در دوران حاملگی ممنوع است؟

پاسخ قطعا منفی است. درست در نقطه مقابل این پرسش، پژوهشگران از خواص انجیر خشک و فواید متعدد آن برای زنان باردار سخن می گویند. در واقع طی پژوهش های انجام گرفته، زنان باردار بایستی انجیر میل کنند تا نوزادشان نیز از خواص این میوه ارزشمند، بهره مند شود.
یکی از آثار سلامت تغذیه مادران باردار، سلامتی ژنتیکی جنین است.
این سلامتی گاهی اثر خود را به صورت زیبایی نوزاد نشان می دهد. طبق این تحقیقات، علاوه بر خواصی که انجیر برای جنین دارد، نقش آن در سلامتی مادر نیز انکارناپذیر است. در ادامه به تعدادی از اثرات انجیر در سلامتی مادران باردار، اشاره خواهیم نمود.

نقش خواص انجیر خشک در کمک به تنظیم فشار خون مادران باردار

همانطور که قبلا نیز در خصوص خواص انجیر خشک نیز اشاره شد، پتاسیم موجود در این میوه بالا می باشد. از طرفی سدیم موجود در آن نیز پایین است. این ویژگی ها سبب می شود تا فشار خون مادران باردار به درستی تنظیم گردد. لذا از مشکلات ناشی از این بیماری در امان باشند.خواص-انجیر-تک-استهبان

رابطه بین خواص انجیر خشک و کنترل سطح کلسترول خون در دوران حاملگی

یکی دیگر از مهمترین خواص انجیرخشک، غنی بودن آن از اسیدهای چرب امگا ۳، امگا ۶ و فیتواسترول می باشد. این ویژگی سبب می شود تا سطح کلسترول خون در بارداری کنترل گردد. علاوه بر آن انجیر ماده ای سرشار از فیبر نیز می باشد. این فیبر از آسیب های ناشی از کلسترول بالا در دوران حاملگی پیشگیری می نماید.

نقش خواص انجیر خشک در حفاظت از چشم در دوران حاملگی

چشم پزشکان گروه دیگری هستند که در خصوص نقش خواص انجیرخشک در دوران بارداری پژوهش هایی را داشته اند. این گروه از پژوهشگران مصرف حداقل سه وعده انجیر در روز را برای زنان باردار پیشنهاد نموده اند.
علت این مساله نیز کاهش احتمال ابتلای مادران باردار به بیماری هایی نظیر دژنراسیون ماکولا ذکر گردیده است.

با مصرف انجیر، آرامش زنان باردار در دوران حاملگی افزایش می یابد

نقش آرامش در سلامتی مادر باردار و جنین داخل رحمش انکارناپذیر است. یکی از خواص انجیرخشک، نقشی است که این میوه در تقویت قوه عصبی در دوران بارداری ایفا می نماید. در واقع هر چه سلامتی مادر و آرامش وی بیشتر باشد، کودک نیز سالم تر خواهد بود.
یکی از خواص انجیرخشک ، کاهش خستگی مادران باردار می باشد
هر چه انرژی دریافتی در دوران حاملگی پایین تر باشد، خستگی مادران باردار نیز بیشتر خواهد بود. از مهمترین خواص انجیرخشک، انرژی بالایی است که این میوه به افراد می بخشد. بنابراین به زنان باردار توصیه می گردد با مصرف انجیر، انرژی مورد نیاز خود را تامین نمایند.

از مصرف انجیر در دوران شیردهی غافل نشوید

علت تاکید کارشناسان در بهره مندی از خواص انجیرخشک و مصرف این میوه در دوران شیردهی، به دو مساله مرتبط است: اولین مساله خاصیت طعم دهندگی انجیر به شیر مادر است. این خاصیت سبب لذیذتر شدن شیر مادر برای نوزاد می شود. مساله دوم هم افزایش شیر مادر می باشد.
با توجه به این دو موضوع مهم، بایستی انجیر به صورت تازه یا خشک، در سبد غذایی مادران شیرده قرار گیرد. البته در بعضی از زنان شیرده منع مصرف انجیر به صورت موقت وجود دارد. این منع مصرف به دو دلیل عمده صورت می گیرد: اولین علت بروز علائم حساسیت در نوزاد شیرخوار می باشد. دومین علت نیز تشدید نشانه های کولیک نوزاد است.

انجیر درمان کننده اختلالات جنسی می باشد

در عصر حاضر به علت سبک زندگی پر استرس حاکم، اختلالات جنسی شیوع بیشتری یافته است. یکی از روش های درمانی در این خصوص، کمک گرفتن از خواص انجیرخشک می باشد. سال هاست که حکمای طب سنتی جهت رفع این اختلالات، مصرف انجیر را تجویز می نمایند. علت را هم می توان در طبع گرم این میوه جستجو کرد. ناباروری زوجین یکی از این اختلالات می باشد. میوه انجیر سبب افزایش تعداد اسپرم ها و تحرک بیشتر آنها می گردد. از دیگر اختلالاتی که گاهی فرد در میانسالی با آن مواجه می گردد، اختلال در نعوظ می باشد. با مصرف انجیر، این اختلال را نیز می توان درمان نمود.

آیا افراد دیابتی بایستی از مصرف انجیر پرهیز کنند؟

همانگونه که عرض شد، یکی از خواص انجیرخشک میزان قند بالای آن است. آیا این قند سبب بالا رفتن ناگهانی قند خون و بیماری هایی نظیر دیابت می شود؟ در پاسخ به این سوال بایستی به سراغ شاخصی به نام گلیسمی برویم. این شاخص که به شاخص گلوکز نیز معروف است، میزان قند جذب شده توسط خون پس خوردن مواد غذایی را نشان می دهد. هر چه عددی که این شاخص نشان می دهد پایین تر باشد، قند جذب شده توسط خون کمتر خواهد بود. نکته مهم در خصوص قند میوه ها، فروکتوز بودن نوع این قند است. این در حالیست که نوع قند ماده ای مثل شکر، ساکاروز است. با توجه به شاخص گلیسمی پایین فروکتوز، میوه ای مثل انجیر عامل ابتلا به دیابت نمی باشد.

دیابتی ها چه زمانی از خواص انجیر خشک بهره مند گردند؟

قند انجیر، عامل مستقیم ابتلا به دیابت نیست. این مطلب بدین معنا هم نیست که افراد دیابتی بدون حساب و کتاب، انجیر بخورند. به عبارتی این قند می تواند قند خون افراد دیابتی را بالا ببرد. با این حال پس از تزریق مداوم انسولین به بدن ممکن است گاهی فرد دچار افت قند خون شود. بهترین جایگزین قندهای ناسالم هنگام نیاز افراد دیابتی به قند، میوه انجیر می باشد.
دمکرده برگ انجیر، میزان نیاز به انسولین را کاهش می دهد
همه جا صحبت از خواص انجیرخشک است و کمتر کسی نسبت به خواص برگ انجیر آگاهی دارد. دمکرده برگ این میوه لذیذ می تواند نیاز یک فرد دیابتی به انسولین را کاهش دهد. این مورد تنها یکی از خواص دمکرده برگ درخت انجیر می باشد.
نقش خواص انجیرخشک در پیشگیری از ابتلا به آسم چیست؟
همه ما قائل به برتری پیشگیری نسبت به درمان هستیم. این قیاس، حقیقتی قابل تامل می باشد. خصوصا وقتی قرار است از بیماری آزار دهنده ای به نام آسم صحبت شود. یکی از خواص انجیرخشک ، پیشگیری از ابتلا به بیماری آسم می باشد. در واقع انجیر با نگه داشتن شرایط مناسب تنفسی در برونشیت ها، احتمال ابتلای فرد به آسم را کاهش می دهد. لذا با توجه به این ویژگی انجیر، کسانی هم که از این بیماری رنج می برند نیز می توانند از خواص آن بهره مند شوند.خواص-انجیر-تک-استهبان
انجیر چگونه به درمان گلو درد کمک می نماید؟
مواد دارای موسیلاژ یا لیزاب، خاصیت ضد التهابی دارند. یکی از میوه های دارای این خاصیت، انجیر می باشد. در صورتی که انجیر خشک را برای ساعتی داخل آب قرار دهید، می توانید از موسیلاژ آن استفاده نمایید. با استفاده از لیزاب یا موسیلاژ این میوه و خاصیت ضد التهابیش می توانید جهت بهبود گلودردتان کمک بگیرید.
خواص انجیرخشک سبب درمان یبوست می گردد
در بدی بیماری یبوست همین بس که در طب ایرانی به آن ام الامراض یا مادر بیماری ها می گویند. علت عمده این بیماری ضعف دستگاه گوارش و روده ها می باشد.
ملین ها دارویی هستند که جهت درمان بیماری یبوست تجویز می گردند. انجیر یکی از بهترین ملین ها جهت درمان یبوست می باشد. این میوه به علت فیبر بالایی که دارد جهت درمان بیماری یبوست به کار گرفته می شود.
در صورتی که نوع تازه این میوه در دسترستان نباشد، می توانید انجیر را به صورت خشک بخیسانید. سپس با مصرف آن به صورت روزانه و هنگام صبح و در حالت ناشتایی، جهت درمان بیماری یبوست اقدام نمایید.
عفونت معده را به کمک خواص انجیرخشک درمان نمایید
مبارزه با عفونت معده از دیگر خواص انجیرخشک می باشد. این بیماری که به آنفولانزای معده نیز مشهور است، یکی از بیماری های شایع دستگاه گوارش می باشد.
نشانه های این بیماری اسهال، دردهای شکمی، استفراغ و گاهی تب می باشد. عامل این بیماری باکتری به نام هلیکوباکتر پیلوری است. علاوه بر درمان دارویی از انجیر نیز جهت تسریع در درمان این بیماری می توان کمک گرفت.
باکتری مولد بیماری تنها در معده های سرد امکان رشد را دارد. انجیر با حرارت بخشی به معده امکان فعالیت را از این باکتری سلب می نماید و به سلامتی این عضو حیاتی کمک می کند. ضمن اینکه در نتیجه فعالیت های هلیکوباکتری، فرد به زخم معده دچار می گردد. یکی از ترکیبات موجود در انجیر، ترکیبات فنولی است. این ترکیبات مانع درگیری معده با بیماری زخم معده توسط هلیکوباکتری می گردد.
خواص انجیرخشک عفونت ریه را کاهش می دهد
یکی از پیامدهایی که بیماری آنفولانزا به همراه دارد، عفونت ریه می باشد. در سال های اخیر نیز که جهان با همه گیری کرونا درگیر شده است، مشکلات ریوی افزایش چشمگیری داشته است‌.
این افزایش به حدی بوده است که علت فوت بسیاری از مبتلایان به کرونا، عفونی شدن ریه هایشان بوده است. رابطه انجیر و عفونت ریه چیست؟ میوه انجیر یکی از روش های درمانی جهت مبارزه با این عفونت خطرناک می باشد. هر چه قدر این میوه تازه تر باشد، اثر بخشی آن جهت درمان بیماری های ریوی بیشتر می باشد.
اگر قصد استفاده از نوع خشک این میوه را جهت رفع التهابات ریوی دارید، بهتر است جوشانده آن را مصرف کنید.
بهبود کیفیت صدا به کمک خواص انجیرخشک
اگر قصد دارید سینه تان نرم گردد و از خشونت صدایتان کاسته شود، به این نسخه عمل نمایید: تعدادی انجیر خشک را پس از شستن، در ظرفی قرار داده و آن را با آب بپزید. پس از پختن، انجیرها حالت ژله ای به خود خواهد گرفت. در ادامه انجیرهای پخته شده را صاف نمایید و با مقداری عسل ترکیب کنید. این ترکیب را آرام آرام میل کنید تا صدایتان صاف شده و خشونت آن از بین رود.
آیا انجیر زمینه ساز بیماری حساسیت در بعضی افراد می باشد؟
از خواص انجیرخشک بسیار صحبت نمودیم. در این بخش به یکی از مشکلاتی که ممکن است افراد پس از خوردن انجیر به آن دچار شوند، اشاره می نماییم. در میوه انجیر و خصوصا شیره آن در ماده به نام های فورانوکومارین و پسورالن وجود دارد. این دو ماده حساسیت زا می باشند و سبب ایجاد حساسیت در افراد مستعد این بیماری می شوند.
بعضی افراد پس از مصرف انجیر به علائمی نظیر خارش و قرمزی پوست، تهوع، استفراغ و دردهای شکمی یا نفخ دچار می شوند. مواردی که ذکر شد، علائم حساسیت هستند.
لذا این افراد بایستی حتما به دنبال اقدامات درمانی بروند. آیا حساسیت هایی که به علت تماس با میوه ها یا پس از مصرف آنها ایجاد می گردند، خطرناکند؟ پاسخ به این سوال منفی می باشد. حساسیت هایی نشات گرفته از مصرف میوه جاتی مثل انجیر به اندازه دیگر انواع حساسیت ها خطری به همراه ندارند. عوارض ناشی از این نوع حساسیت به مرور از بین می رود.خواص-انجیر-تک-استهبان
خرید انجیر خشک از سایت انجیر تک جوانمرد

برای خرید انوع انجیر خشک در گرید های مختلف هم از نظر رنگ و هم از نظر سایز با قیمتی مناسب میتوانید فرم تماس با ما و مشاوره را پر کنید تا با شما ارتباط برقرار کنیم. قیمت و خرید انجیر خشک استهبان: جهت استعلام از قیمت انجیر بصورت خرده فروشی و انجیر کیلوی باید از قسمت بالای سایت بخش منو وارد فروشگاه شده و انجیر مورد نظر خود را نگاه کنید و قیمت را ببینید . برای خرید انجیر خشک استهبان و قیمت انجیر بصورت عمده با ید فرم تماس با ما را پر کنید تا با شما ارتباط برقرار کنیم یا در واتساپ پیامک ارسال کنید. شماره تماس در قسمت تماس با ما . فروش انجیر خشک در این سایت مستقیم و بدون واسطه میباشد و از باغداری خریداری میکنید.