ویدیو ساخت معجون عسل و انجیر

خواص انجیرخشک از نظر چاق کنندگی و لاغر کنندگی

یکی از خواص انجیر خشک تازه، وزن دهی با انجیر به بدن می باشد. در واقع کسانی که قصد چاق شدن دارند، حتما انجیر را در میان وعده های غذایی خود قرار دهند.
این میوه فیبر بالایی دارد. با این حال کالری آن خصوصا در نوع خشک این میوه به علت قند بالایی که دارد نیز، زیاد می باشد. به علت این کالری بالاست که میوه انجیر را در دسته میوه های چاق کننده قرار می دهند.Mohammad Shoja
 
از طرف دیگر فیبر بالای این میوه نیز سبب می گردد تا افراد پس از میل نمودن آن احساس سیری نمایند. لذا افراد چاق نیز با مصرف آن می توانند اشتهای خود را کنترل نمایند. بنابراین انجیر میوه ای است که هم برای افراد چاق و هم برای افراد لاغر مفید می باشد.

 خواص انجیر خشک از نظر ویتامین های موجود در این میوه لذیذ و خوشمزه

بدن آدمی به مواد مغذی مختلفی نیازمند می باشد. لذا بهتر است مواد غذایی را مصرف نماید که به حد کافی شامل این مواد باشد. پتاسیم، کلسیم، منیزیم، فسفر و ویتامین های A، B1 و C تنها بخشی از مواد مورد نیاز بدن هستند.
میوه ها منبع خوب و غنی جهت دریافت انواع ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز بدن می باشند. بنابراین بهتر است این مواد به جای تامین توسط داروهایی که ممکن است عارضه نیز داشته باشند، به طرق طبیعی تامین گردد. یکی از بهترین منابع جهت تامین مواد معدنی فوق و ویتامین های مورد نیاز بدن، انجیر می باشد.
 
Mohammad Shoja

بررسی خواص انجیر خشک از نظر ارزش غذایی

در ارزش غذایی و خواص انجیر خشک تازه و خشک تفاوت های فاحشی وجود دارد. در این خصوص ۱۰۰ گرم انجیر تازه را مورد بررسی قرار می دهیم. در این ۱۰۰ گرم میزان کربوهیدرات ۱۹ گرم می باشد. همچنین ۷۴ گرم کالری نیز در آن وجود دارد.
ضمنا می توانید حدود ۰.۷ گرم از پروتئین مورد نیاز بدنتان را توسط انجیر تازه تامین نمایید.
تشکیل دهنده اصلی مقدار در 100 گرم انجیر
انرژی (کالری) 248 کیلوکالری
کربوهیدرات 63.87 گرم
پروتئین 3.30 گرم
چربی 0.93 گرم
آب 30.05 گرم
فیبر 9.80 گرم
قند 47.92 گرم
کلسترول 0.00 میلی گرم

در کنار این موارد، حدود ۳ گرم نیز به فیبر غذایی اختصاص دارد. میزان مواد مغذی این میوه به حدی است که حکما از آن به عنوان غذایی کامل نام برده اند.

طبع انجیر از نظر طب ایرانی

از نگاه طب سنتی ایران، میوه انجیر طبع گرم و تر دارد. لذا با توجه به طبع آن بهتر است افراد دارای مزاج گرم، جانب احتیاط را در مصرف آن نگه دارند. این موضوع برای افرادی که غلبه گرمی دارند، اهمیت بیشتری دارد.
 
راهکاری که در این خصوص وجود دارد، مصرف انجیر با مصلحاتش می باشد. از مهمترین مصلحات انجیر می توان به انیسون، آویشن، گردو و بادام درختی اشاره نمود. در نقطه مقابل افرادی که طبعی سرد و خشک دارند، بیشترین نفع را از این میوه خواهند برد.

خواص انجیر خشک و نقش آن در چربی سوزی

یکی از میوه هایی که دارای فیبر بالا می باشد، انجیر است. فیبرها علاوه بر ایجاد احساس سیری در بدن، چربی ها را می سوزانند. لذا یکی از خواص انجیر خشک، خاصیت چربی سوزی آن می باشد.
در واقع با مصرف مواد مغذی دارای فیبر نظیر انجیر می توان میزان چربی در بدن را کنترل نمود. البته نباید در مصرف این میوه مثل هر ماده غذایی دیگری زیاده روی نمود و حد اعتدال در مصرف بایستی رعایت گردد.
 
 آیا انجیر منبع غنی تامین کلسیم می باشد؟
یکی از مواد معدنی که افراد بایستی به صورت روزانه دریافت نمایند، کلسیم می باشد. انجیر، منبع غنی کلسیم می باشد. هرگاه سخن از کلسیم به میان می آید، اکثر مردم به یاد شیر و فرآورده های لبنی می افتند. 
لذا بسیاری از افراد نمی دانند که میزان کلسیم شیر و انجیر به هم نزدیک است. بنابراین اگر کلسیم بدنتان پایین می باشد، می توانید روی انجیر نیز، حساب ویژه ای باز نمایید.

خواص انجیرخشک برای بدنسازان

یکی از خواص انجیر خشک، قند بالایی است که این میوه تابستانی دارد. قند، سبب می شود تا فرد پس از فعالیت های جسمانی دچار ضعف نگردد. این ویژگی تنها یکی از علل مفید بودن انجیر برای ورزشکاران خصوصا بدنسازان می باشد.
جالب است بدانید برای کار بیشتر کشیدن از بردگان، رومی ها به آنها انجیر می دادند! در واقع انجیر از ضعف عضلات پیشگیری نموده و از انحطاط عضلانی جلوگیری می نماید. بنابراین توصیه می شود بدنسازان و ورزشکاران حتما انجیر را به صورت تازه یا خشک در برنامه غذایی خود قرار دهند.خواص-انجیر-خشک-درجه-1

نقش خواص انجیرخشک در پسردار شدن زوجین چیست؟

یکی از خواص انجیر خشک، نقش آن در پسردار شدن زوجین می باشد. پزشکان مواد غذایی سرشار از پتاسیم را برای پسر دار شدن توصیه می نمایند.
همچنین مصرف خوراکی هایی که طبعشان گرم است نیز احتمال پسردار شدن را بالا می برند.
انجیر هم به صورت تازه و هم به صورت خشک، علاوه بر گرمی طبع، پتاسیم بالایی دارد. بنابراین مصرف آن برای کسانی که قصد پسردار شدن دارند، توصیه می گردد.
 
ویدیو درمان خانگی زود انزالی با انجیر خشک
 

معرفی خواص انجیر خشک برای کودک

یکی از مهمترین خواص انجیر خشک ، تقویت حافظه می باشد. از این رو بایستی این میوه در سبد غذایی کودکان دانش آموز قرار گیرد.
ضمنا کودکانی که از نظر بنیه جسمی ضعیف هستند نیز باید به مصرف انجیر روی آورند.
به این علت که انجیر از نظر دارا بودن ویتامین های مختلف و انواع مواد معدنی، غنای بالایی دارد. لذا این میوه لذیذ، میان وعده مناسبی برای کودکان به حساب می آید.خواص-انجیر-خشک-درجه-1

درمان بیماری ها با کمک خواص انجیرخشک

نقش تغذیه در درمان بسیاری از بیماری ها کمتر از دارو نمی باشد. در واقع با اصلاح تغذیه علاوه بر اینکه می توان از بیماری پیشگیری نمود، هنگام بروز آن نیز نقش پررنگی در کسب مجدد سلامتی دارد. میوه ها به علت داشتن ویتامین و املاح فراوان اهمیت ویژه ای دارند.
خواص انجیر خشک در این میان زبانزد می باشد. بنابراین با کمک گرفتن از این میوه می توان روند درمان در بسیاری از بیماری ها را تسریع نمود. بیماری هایی نظیر عفونت معده و ریه، یبوست، کم خونی و غیره به کمک انجیر درمان می گردند.

خواص انجیر خشک مکمل درمان بیماری های دستگاه گوارش می باشد

رابطه بین انجیر و سلامت دستگاه گوارش چیست؟ بسیاری از مردم جهان به علت سبک زندگی غلط با بیماری های گوارشی درگیر هستند.
اگر می خواهید دستگاه گوارش قدرتمندی داشته باشد، انجیر میل نمایید. علت بوی بد دهان عمدتا ناشی از مشکلات معده و دستگاه گوارش می باشد. جالب است بدانید بخاطر تاثیرات مثبت انجیر روی دستگاه گوارش، این میوه از بین برنده بوی بد دهان می باشد.
خواص-انجیر-تک-استهبان

آیا انجیر برای افراد صفراوی نیز مفید است؟

همه افراد با هر طبعی می توانند از خواص انجیر خشک  بهره مند گردند. افراط در مصرف آن نیز برای هیچ فردی و با هر طبعی مناسب نمی باشد. با این حال این افراط برای افراد گرم مزاجی نظیر صفراوی ها، آسیب بیشتری به همراه دارد.
 
علت آن نیز طبع گرم انجیر است که سبب تشدید حرارت و گرمی در افراد صفراوی می گردد. این آسیب ها مواردی نظیر خشکی بیش از حد پوست، اضطراب، بی خوابی و تپش قلب می باشند.
 
بنابراین افراد صفراوی پس از رعایت دو نکته، این میوه را میل نمایند: اولین نکته ممنوعیت زیاد خوردن انجیر برای این افراد است. دومین نکته هم میل نمودن انجیر به همراه مصلحاتش توسط آنها می باشد.Mohammad Shoja

آیا خوردن انجیر در دوران حاملگی ممنوع است؟

پاسخ قطعا منفی است. درست در نقطه مقابل این پرسش، پژوهشگران از خواص انجیر خشک وخواص متعدد آن برای زنان باردار سخن می گویند. در واقع طی پژوهش های انجام گرفته، زنان باردار بایستی انجیر میل کنند تا نوزادشان نیز از خواص این میوه ارزشمند، بهره مند شود.یکی از آثار سلامت تغذیه مادران باردار، سلامتی ژنتیکی جنین است.
 
این سلامتی گاهی اثر خود را به صورت زیبایی نوزاد نشان می دهد. طبق این تحقیقات، علاوه بر خواصی که انجیر برای جنین دارد، نقش آن در سلامتی مادر نیز انکارناپذیر است. در ادامه به تعدادی از اثرات انجیر در سلامتی مادران باردار، اشاره خواهیم نمود.
 

نقش خواص انجیر خشک در کمک به تنظیم فشار خون مادران باردار

همانطور که قبلا نیز در خصوص خواص انجیر خشک نیز اشاره شد، پتاسیم موجود در این میوه بالا می باشد. از طرفی سدیم موجود در آن نیز پایین است. این ویژگی ها سبب می شود تا فشار خون مادران باردار به درستی تنظیم گردد. لذا از مشکلات ناشی از این بیماری در امان باشند.خواص-انجیر-تک-استهبان

رابطه بین خواص انجیر خشک و کنترل سطح کلسترول خون در دوران حاملگی

یکی دیگر از مهمترین خواص انجیرخشک، غنی بودن آن از اسیدهای چرب امگا ۳، امگا ۶ و فیتواسترول می باشد. این ویژگی سبب می شود تا سطح کلسترول خون در بارداری کنترل گردد.
علاوه بر آن انجیر ماده ای سرشار از فیبر نیز می باشد. این فیبر از آسیب های ناشی از کلسترول بالا در دوران حاملگی پیشگیری می نماید.

نقش خواص انجیر خشک در حفاظت از چشم در دوران حاملگی

چشم پزشکان گروه دیگری هستند که در خصوص نقش خواص انجیرخشک در دوران بارداری پژوهش هایی را داشته اند. این گروه از پژوهشگران مصرف حداقل سه وعده انجیر در روز را برای زنان باردار پیشنهاد نموده اند.
علت این مساله نیز کاهش احتمال ابتلای مادران باردار به بیماری هایی نظیر دژنراسیون ماکولا ذکر گردیده است.

با مصرف انجیر، آرامش زنان باردار در دوران حاملگی افزایش می یابد

نقش آرامش در سلامتی مادر باردار و جنین داخل رحمش انکارناپذیر است. یکی از خواص انجیرخشک، نقشی است که این میوه در تقویت قوه عصبی در دوران بارداری ایفا می نماید. در واقع هر چه سلامتی مادر و آرامش وی بیشتر باشد، کودک نیز سالم تر خواهد بود.

یکی از خواص انجیرخشک ، کاهش خستگی مادران باردار می باشد

هر چه انرژی دریافتی در دوران حاملگی پایین تر باشد، خستگی مادران باردار نیز بیشتر خواهد بود. از مهمترین خواص انجیرخشک، انرژی بالایی است که این میوه به افراد می بخشد. بنابراین به زنان باردار توصیه می گردد با مصرف انجیر، انرژی مورد نیاز خود را تامین نمایند.

از مصرف انجیر در دوران شیردهی غافل نشوید

علت تاکید کارشناسان در بهره مندی از خواص انجیرخشک و مصرف این میوه در دوران شیردهی، به دو مساله مرتبط است: اولین مساله خاصیت طعم دهندگی انجیر به شیر مادر است. این خاصیت سبب لذیذتر شدن شیر مادر برای نوزاد می شود. مساله دوم هم افزایش شیر مادر می باشد.
 
با توجه به این دو موضوع مهم، بایستی انجیر به صورت تازه یا خشک، در سبد غذایی مادران شیرده قرار گیرد. البته در بعضی از زنان شیرده منع مصرف انجیر به صورت موقت وجود دارد.
این منع مصرف به دو دلیل عمده صورت می گیرد: اولین علت بروز علائم حساسیت در نوزاد شیرخوار می باشد. دومین علت نیز تشدید نشانه های کولیک نوزاد است.

انجیر درمان کننده اختلالات جنسی می باشد

در عصر حاضر به علت سبک زندگی پر استرس حاکم، اختلالات جنسی شیوع بیشتری یافته است. یکی از روش های درمانی در این خصوص، کمک گرفتن از خواص انجیرخشک می باشد. سال هاست که حکمای طب سنتی جهت رفع این اختلالات، مصرف انجیر را تجویز می نمایند.
علت را هم می توان در طبع گرم این میوه جستجو کرد. ناباروری زوجین یکی از این اختلالات می باشد. میوه انجیر سبب افزایش تعداد اسپرم ها و تحرک بیشتر آنها می گردد. از دیگر اختلالاتی که گاهی فرد در میانسالی با آن مواجه می گردد، اختلال در نعوظ می باشد. با مصرف انجیر، این اختلال را نیز می توان درمان نمود.

آیا افراد دیابتی بایستی از مصرف انجیر پرهیز کنند؟

همانگونه که عرض شد، یکی از خواص انجیرخشک میزان قند بالای آن است. آیا این قند سبب بالا رفتن ناگهانی قند خون و بیماری هایی نظیر دیابت می شود؟ در پاسخ به این سوال بایستی به سراغ شاخصی به نام گلیسمی برویم.
 
این شاخص که به شاخص گلوکز نیز معروف است، میزان قند جذب شده توسط خون پس خوردن مواد غذایی را نشان می دهد. هر چه عددی که این شاخص نشان می دهد پایین تر باشد، قند جذب شده توسط خون کمتر خواهد بود.
 
نکته مهم در خصوص قند میوه ها، فروکتوز بودن نوع این قند است. این در حالیست که نوع قند ماده ای مثل شکر، ساکاروز است. با توجه به شاخص گلیسمی پایین فروکتوز، میوه ای مثل انجیر عامل ابتلا به دیابت نمی باشد.

دیابتی ها چه زمانی از خواص انجیر خشک بهره مند گردند؟

قند انجیر، عامل مستقیم ابتلا به دیابت نیست. این مطلب بدین معنا هم نیست که افراد دیابتی بدون حساب و کتاب، انجیر بخورند. به عبارتی این قند می تواند قند خون افراد دیابتی را بالا ببرد.
 
با این حال پس از تزریق مداوم انسولین به بدن ممکن است گاهی فرد دچار افت قند خون شود. بهترین جایگزین قندهای ناسالم هنگام نیاز افراد دیابتی به قند، میوه انجیر می باشد.

دمکرده برگ انجیر، میزان نیاز به انسولین را کاهش می دهد

همه جا صحبت از خواص انجیرخشک است و کمتر کسی نسبت به خواص برگ انجیر آگاهی دارد. دمکرده برگ این میوه لذیذ می تواند نیاز یک فرد دیابتی به انسولین را کاهش دهد. این مورد تنها یکی از خواص دمکرده برگ  انجیر می باشد.

نقش خواص انجیرخشک در پیشگیری از ابتلا به آسم چیست؟

همه ما قائل به برتری پیشگیری نسبت به درمان هستیم. این قیاس، حقیقتی قابل تامل می باشد. خصوصا وقتی قرار است از بیماری آزار دهنده ای به نام آسم صحبت شود. یکی از خواص انجیرخشک ، پیشگیری از ابتلا به بیماری آسم می باشد.
 
در واقع انجیر با نگه داشتن شرایط مناسب تنفسی در برونشیت ها، احتمال ابتلای فرد به آسم را کاهش می دهد. لذا با توجه به این ویژگی انجیر، کسانی هم که از این بیماری رنج می برند نیز می توانند از خواص آن بهره مند شوند.خواص-انجیر-تک-استهبان

انجیر چگونه به درمان گلو درد کمک می نماید؟

مواد دارای موسیلاژ یا لیزاب، خاصیت ضد التهابی دارند. یکی از میوه های دارای این خاصیت انجیر خشک می باشد. در صورتی که انجیر خشک را برای ساعتی داخل آب قرار دهید، می توانید از موسیلاژ آن استفاده نمایید. با استفاده از لیزاب یا موسیلاژ این میوه و خاصیت ضد التهابیش می توانید جهت بهبود گلودردتان کمک بگیرید.

خواص انجیرخشک سبب درمان یبوست می گردد

در بدی بیماری یبوست همین بس که در طب ایرانی به آن ام الامراض یا مادر بیماری ها می گویند. علت عمده این بیماری ضعف دستگاه گوارش و روده ها می باشد.
ملین ها دارویی هستند که جهت درمان بیماری یبوست تجویز می گردند.
 
انجیر یکی از بهترین ملین ها جهت درمان یبوست می باشد. این میوه به علت فیبر بالایی که دارد جهت درمان بیماری یبوست به کار گرفته می شود.
 
در صورتی که نوع تازه این میوه در دسترستان نباشد، می توانید انجیر را به صورت خشک بخیسانید. سپس با مصرف آن به صورت روزانه و هنگام صبح و در حالت ناشتایی، جهت درمان بیماری یبوست اقدام نمایید.

عفونت معده را به کمک خواص انجیرخشک درمان نمایید

مبارزه با عفونت معده از دیگر خواص انجیرخشک می باشد. این بیماری که به آنفولانزای معده نیز مشهور است، یکی از بیماری های شایع دستگاه گوارش می باشد.
نشانه های این بیماری اسهال، دردهای شکمی، استفراغ و گاهی تب می باشد. عامل این بیماری باکتری به نام هلیکوباکتر پیلوری است. علاوه بر درمان دارویی از انجیر نیز جهت تسریع در درمان این بیماری می توان کمک گرفت.
 
باکتری مولد بیماری تنها در معده های سرد امکان رشد را دارد. انجیر با حرارت بخشی به معده امکان فعالیت را از این باکتری سلب می نماید و به سلامتی این عضو حیاتی کمک می کند.
ضمن اینکه در نتیجه فعالیت های هلیکوباکتری، فرد به زخم معده دچار می گردد. یکی از ترکیبات موجود در انجیر، ترکیبات فنولی است. این ترکیبات مانع درگیری معده با بیماری زخم معده توسط هلیکوباکتری می گردد.

خواص انجیرخشک عفونت ریه را کاهش می دهد

یکی از پیامدهایی که بیماری آنفولانزا به همراه دارد، عفونت ریه می باشد. در سال های اخیر نیز که جهان با همه گیری کرونا درگیر شده است، مشکلات ریوی افزایش چشمگیری داشته است‌.
 
این افزایش به حدی بوده است که علت فوت بسیاری از مبتلایان به کرونا، عفونی شدن ریه هایشان بوده است. رابطه انجیر و عفونت ریه چیست؟ میوه انجیر یکی از روش های درمانی جهت مبارزه با این عفونت خطرناک می باشد. هر چه قدر این میوه تازه تر باشد، اثر بخشی آن جهت درمان بیماری های ریوی بیشتر می باشد.
 
اگر قصد استفاده از نوع خشک این میوه را جهت رفع التهابات ریوی دارید، بهتر است جوشانده آن را مصرف کنید.

بهبود کیفیت صدا به کمک خواص انجیرخشک

اگر قصد دارید سینه تان نرم گردد و از خشونت صدایتان کاسته شود، به این نسخه عمل نمایید: تعدادی انجیر خشک را پس از شستن، در ظرفی قرار داده و آن را با آب بپزید.
 
پس از پختن، انجیرها حالت ژله ای به خود خواهد گرفت. در ادامه انجیرهای پخته شده را صاف نمایید و با مقداری عسل ترکیب کنید. این ترکیب را آرام آرام میل کنید تا صدایتان صاف شده و خشونت آن از بین رود.

آیا انجیر زمینه ساز بیماری حساسیت در بعضی افراد می باشد؟

از خواص انجیر بسیار صحبت نمودیم. در این بخش به یکی از مشکلاتی که ممکن است افراد پس از خوردن انجیر به آن دچار شوند، اشاره می نماییم. در میوه انجیر و خصوصا شیره آن در ماده به نام های فورانوکومارین و پسورالن وجود دارد. این دو ماده حساسیت زا می باشند و سبب ایجاد حساسیت در افراد مستعد این بیماری می شوند.
 
بعضی افراد پس از مصرف انجیر به علائمی نظیر خارش و قرمزی پوست، تهوع، استفراغ و دردهای شکمی یا نفخ دچار می شوند. مواردی که ذکر شد، علائم حساسیت هستند.
لذا این افراد بایستی حتما به دنبال اقدامات درمانی بروند. آیا حساسیت هایی که به علت تماس با میوه ها یا پس از مصرف آنها ایجاد می گردند، خطرناکند؟ پاسخ به این سوال منفی می باشد.
حساسیت هایی نشات گرفته از مصرف میوه جاتی مثل انجیر به اندازه دیگر انواع حساسیت ها خطری به همراه ندارند. عوارض ناشی از این نوع حساسیت به مرور از بین می رود.خواص-انجیر-تک-استهبان

خرید انجیر خشک از سایت بازرگانی انجیر جوانمرد

قیمت و خرید انجیر خشک استهبان: جهت استعلام از قیمت انجیر بصورت خرده فروشی و انجیر کیلوی باید از قسمت بالای سایت بخش منو وارد فروشگاه شده و انجیر مورد نظر خود را انتخاب و قیمت را ببینید .

برای خرید انجیر خشک استهبان و قیمت انجیر بصورت عمده از منو سایت قسمت تماس با ما ارتباط بگیرید یا در واتساپ پیامک ارسال کنید.  . فروش انجیر خشک در این سایت مستقیم و بدون واسطه میباشد و از باغداری خریداری میکنید.  

  •  

 میوه انجیر یکی از بهترین میوه های تابستانی است که با انواع مختلفی در کشور ایران وجود دارد. خواص انجیر سیاه و انجیرهایی که رنگ روشن تر و پوست سبز دارند، دو نمونه رایج انجیر در بازار کشور ایران هستند. در تمامی کشورهای جهان، انجیر به عنوان یک میوه فوق العاده مفید شناخته می شود.

خواص انجیر نشان می دهند که اگر انجیر به صورت روزانه مصرف شود، می تواند برای بدن بسیار مفید باشد. حتی بسیاری از منابع ذکر کرده اند که افراد با مصرف روزی 2 الی 3 عدد انجیر، به بدن خودشان بسیار کمک کرده اند.

در ادامه این مقاله قصد داریم در رابطه با خواص انجیر صحبت کنیم. همچنین، راه های اضافه کردن انجیر را به رژیم غذایی شما توضیح می دهیم.  خواص-انجیر

ترکیبات موجود در انجیر

  انجیر یکی از بهترین میوه های تابستانی است که هم به صورت خشک و هم به صورت تازه قابل مصرف می باشد. این میوه خوش طعم دارای ترکیبات آنتی اکسیدانی بوده و ویتامین ها و مواد معدنی مختلفی را در خودش جای داده است.

جالب است که بدانید، انجیر خشک خواص بی شماری برای بدن دارد و منبع غنی از ویتامین ها و مواد معدنی می باشد. در جدول زیر می توانید ترکیبات موجود در انجیر را مشاهده کنید. دقت داشته باشید که میزان ترکیبات موجود در این جدول، برای میزان حدود 80 گرم انجیر می باشند.  

ترکیبات میزان در حدود 80 گرم میزان نیاز روزانه
Energy 74 Kcal 4%
Carbohydrates 19.18 g 15%
Protein 0.75 g 1.5%
Total Fat 0.30 g 1%
Cholesterol 0 mg 0%
Dietary Fiber 2.9 g 7%
ویتامین ها
Folates 6 µg 1.5%
Niacin 0.400 mg 2.5%
Pantothenic acid 0.300 mg 6%
Pyridoxine 0.113 mg 9%
Riboflavin 0.050 mg 4%
Thiamin 0.060 5%
Vitamin A 142 IU 5%
Vitamin C 2 mg 3%
Vitamin E 0.11 mg 1%
Vitamin K 4.7 µg 4%
مواد معدنی
Calcium 35 mg 3.5%
Copper 0.070 mg 8%
Iron 0.37 mg 5%
Magnesium 17 mg 4%
Manganese 0.128 mg 5.5%
Selenium 0.2 µg  
Zinc 0.15 mg 1%

خواص-انجیر-استهبانخواص انجیر را بشناسیم؛ میوه ای با خواص متنوع برای پوست، مو و سلامت بدن

حال که با ترکیبات موجود در انجیر آشنا شدیم، شاید این سوال برای شما مطرح شود که خواص انجیر چیست؟ هر یک از مواد معدنی و ویتامین های موجود در این میوه خوش طعم و خوش رنگ، برای بدن خواص بی شماری دارند.

حال اگر همه آن ها با هم و از طریق یک نوع میوه تامین شوند، می توانیم شاهد بهبود سلامت عمومی بدن خودمان باشیم. خواص انجیر بسیار متنوع و متفاوت هستند.

این میوه خوش طعم، هم برای موها، هم برای پوست و هم برای سلامت کل بدن مفید است. مصرف خوراکی آن با روش های مختلف، باعث بهبود سلامت عمومی بدن خواهد شد.

در ادامه این مقاله می خواهیم در رابطه با خواص انجیر برای پوست، مو و سلامت بدن صحبت کنیم. 19 خاصیت فوق العاده برای میوه انجیر

1)بهبود سلامت دستگاه گوارش با مصرف انجیر

یکی از مهم ترین خواصی که تقریبا بسیاری از ما در رابطه با انجیر می شناسیم، بهبود سلامت دستگاه گوارش با مصرف انجیر است. انجیر می تواند باعث درمان یبوست و بواسیر ناشی از آن شود.

سلامت کلی دستگاه گوارش نیز با مصرف انجیر بسیار بهبود پیدا خواهد کرد. فیبر موجود در انجیر، باعث بهبود سلامت روده ها شده و حرکت غذا را در رده ها تسهیل می کند.

با مصرف انجیر، مدفوع حجیم تر می شود و راحت تر از قبل دفع خواهد شد. پس شما به یک رژیم غذایی با فیبر بالا نیاز دارید و انجیر می تواند تا حد زیادی، فیبر مورد نیاز بدن شما را تامین کند. برای بهبود عملکرد دستگاه گوارش، می توانید شب ها دو تا سه عدد انجیر را در آب خیس کنید. سپس، روز بعد این میزان انجیر را با عسل میل نمایید.خواص-انجیر-در-بارداری

2)کمک به بهبود سلامت قلب

انجیر می تواند باعث کاهش سطح تری گلیسیرید خون شود و به سلامت قلب شما کمک نماید. تری گلیسیریدها ذرات چربی موجود در خون هستند که می توانند باعث ابتلای افراد به بیماری های مختلف شوند.

انجیر دارای آنتی اکسیدان های مختلف نیز می باشد و می تواند با کاهش عوارض وجود رادیکال  های آزاد موجود در بدن، از انسداد عروق کرونر و بیماری های قلبی و عروقی پیشگیری کند. لازم به توضیح است که انجیر دارای اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 می باشد و می تواند ریسک ابتلا به بیماری های قلبی را با کاهش غلظت خون کاهش دهد.

3)کمک به کاهش کلسترول و چربی خون

یکی دیگر از خواص انجیر این است که می تواند باعث کاهش کلسترول و چربی خون شود. این میوه فوق العاده چه به صورت خشک و چه به صورت تازه، برای درمان چربی خون مفید است. از این رو شما می توانید، در صورت داشتن چربی خون بالا، از این میوه خوش طعم کمک بگیرید.

4)جلوگیری از سرطان روده در سنین بالا

میوه انجیر می تواند باعث کاهش خطر ابتلای افراد در همه سنین، به سرطان روده شود. در واقع، این فیبری که در میوه انجیر وجود دارد، باعث دفع بیشتر سموم می شود و در کاهش خطر ابتلا به سرطان سیستم گوارش بسیار مفید است.

5)درمان کم خونی؛ یکی دیگر از خواص انجیر

کمبود آهن در بدن می تواند باعث کم خونی ناشی از فقر آهن شود که در بانوان و دختران بسیار شایع است. انجیر خشک دارای آهن زیادی بوده و می تواند در درمان کم خونی موثر باشد.

مصرف انجیر خشک می تواند باعث درمان کم خونی شود و علائم ناشی از کم خونی مانند خستگی و بی حالی را کاهش دهد. کودکان در حال رشد، زنان و نوجوانان و بانوان باردار باید حتما آهن بیشتری نسبت به دیگر افراد مصرف کنند. بنابراین، اگر بیمار هستید و یا به تازگی جراحی کرده اید، برای جلوگیری از عوارض کم خونی ناشی از فقر آهن، انجیر مصرف کنید.

6)کمک به کاهش سطح قند خون در بیماران دیابتی

یکی از خواص انجیر این است که می تواند باعث کاهش سطح قند خون در بیماران دیابتی شود. شاید برای شما جالب باشد که بدانید، نه تنها خود میوه انجیر، بلکه برگ های آن نیز می توانند باعث بهبود سلامتی شما شوند.

برگ انجیر دارای خواص متنوعی بوده و می تواند باعث تنظیم سطح قند خون شما شود. طبق مطالعات انجام شده، مشخص شد که مصرف برگ انجیر می تواند باعث کاهش قند خون در افراد دیابتی وابسته به انسولین شود.

برای اینکه از خواص برگ انجیر برای کاهش قند خون بهره مند شوید، می توانید برگ انجیر را مانند چای مصرف کنید. برای این کار نیاز به 4 تا برگ انجیر دارید که در آب بجوشانید و سپس میل کنید. بهتر است که برای مصرف چای برگ انجیر  در طول سال، برگ انجیر را خشک کنید و مانند چای دم کنید.

7) پیشگیری از سرطان سینه

یکی از خواص انجیر این است که می تواند باعث پیشگیری از سرطان سینه شود. انجیر از جمله میوه هایی است که دارای فیبر بسیار بالایی می باشد.

از طرفی طبق مطالعات انجام شده، مشخص شده است که اگر نوجوانان و افرادی که به تازگی پا به سنین بزرگسالی گذاشته اند، فیبر بالایی مصرف کنند، احتمال بروز سرطان سینه در آن ها کمتر است.

8) تقویت استخوان ها با مصرف انجیر

از دیگر خواص انجیر می توان به تقویت استخوان ها با مصرف منظم آن اشاره کرد. انجیر حاوی مواد معدنی مختلف مانند کلسیم، منیزیم و پتاسیم است. این مواد معدنی همگی برای سلامت استخوان ها و پیشگیری از پوکی استخوان مفید هستند.

انجیر می تواند باعث بهبود تراکم استخوان ها شود و تجزیه استخوان ها را در سنین بالا کاهش دهد. کلسیم برای حفظ استخوان ها بسیار مفید است و انجیر به عنوان یک منبع غنی از کلسیم برای بدن شما شناخته می شود. خواص فوق العاده برای میوه انجیر

9) میوه ای سرشار از آنتی اکسیدان

انجیر به میوه غنی از آنتی اکسیدان های مختلف می باشد و می توان رادیکال های آزاد موجود در بدن شما را خنثی کند. هر چقدر انجیر رسیده تر باشد، دارای آنتی اکسیدان بیشتری نیز خواهد بود. انجیر منبع غنی از آنتی اکسیدان های فنلی است و می تواند از اکسیداسیون بیشتر سلول های بدن جلوگیری کند.

10) با مصرف انجیر، فشار خون بالا را تنظیم کنید.

مطالعات زیادی وجود دارند که نشان می دهند، مصرف انجیر به صورت روزانه باعث کاهش فشار خون خواهد شد. فیبر موجود در انجیر، باعث کاهش خطر ابتلا به فشار خون بالا در افراد مسن می شود.

این در حالی است که پتاسیم موجود در انجیر، باعث حفظ فشار خون در یک حالت نرمال می گردد. با مصرف انجیر، امگا 3 و امگا 6 نیز وارد رژیم غذایی شما می شوند که باعث کنترل فشار خون بالا خواهند شد.

11) جلوگیری از چین و چروک با مصرف منظم انجیر

آنتی اکسیدان ها از جمله ترکیباتی هستند که می توانند باعث کاهش چین و چروک شوند. میوه انجیر دارای آنتی اکسیدان های مختلفی است. میوه انجیر می تواند باعث صاف شدن پوست و زیباتر شدن آن شود.

عصاره میوه انجیر باعث کاهش سبوم و چربی ترشح شده در پوست می شود. به همین خاطر، با مصرف انجیر می توانید شاهد کاهش جوش ها و آکنه های پوستی خودتان نیز باشید. خواص انجیر برای پوست

12)  پوست خود را جوان کنید

یکی از خواص انجیر برای بدن شما این است که می تواند باعث جوانی پوست شما گردد. البته بهتر است که برای بهره مندی از این خواص، انجیر را به صورت ماسک استفاده کنید.

برای این کار، کافیست که یک انجیر بزرگ یا دو انجیر کوچک را از وسط له کنید. گوشت انجیر را بیرون بیاورید و کاملا له کنید. بهتر است که برای نرم شدن ماسک انجیر، یک قاشق چای خوری عسل یا ماست به آن اضافه کنید. حال ماسک انجیر را به اندازه 5 دقیقه بر روی پوست خود نگه دارید و سپس شستشو دهید.

13) کمک به درمان جوش و زگیل

میوه انجیر می تواند با مصرف موضعی باعث درمان جوش و زگیل شود. شما می توانید گوشت انجیر را به صورت مستقیم بر روی پوست بمالید و شاهد کاهش التهاب ها و مشکلات پوستی باشید.

مطالعاتی زیادی وجود دارند که نشان می دهند، میوه انجیر می تواند باعث کاهش عوارض زگیل و درمان سریع تر آن شود.

14)  انجیر؛ یک حالت دهنده طبیعی برای مو

میوه انجیر از جمله میوه هایی است  که در صنعت مو بسیار محبوب واقع شده است. انجیر می تواند باعث نرم شدن موها شود و همچنین، رطوبت سر را افزایش دهد. مصرف انجیر باعث می شود که گره های مو سریع تر باز شوند.

خاصیت انجیر خشک این است که بدون اینکه باعث سنگین شدن موها شود، آن ها را مرطوب خواهد کرد. تقویت موها با مصرف انجیر

15) کمک به تقویت رشد موها

ریزش مو از جمله مشکلات رایج در میان بانوان و بزرگسالان است که به علت تغذیه نامناسب و عدم مصرف ویتامین ها و مواد معدنی رخ می دهد. انجیر می تواند با تامین مواد مغذی مورد نیاز از جمله ویتامین های ضروری و مواد معدنی مختلف مانند زینک، منیزیم، ویتامین سی و ویتامین ای، باعث رشد بیشتر موها شود.

مواد مغذی موجود در میوه انجیر، باعث بهبود خونرسانی به کف سر می شوند و می توانند رشد موها را افزایش دهند.

16) کمک به تقویت قوای جنسی

میوه انجیر از جمله میوه هایی است که می تواند برای بهبود باروری و قوای جنسی مورد استفاده قرار گیرد. میوه انجیر حاوی آهن، کلسیم، زینک و پتاسیم است که این ترکیبات می توانند باعث بهبود ترشح هورمون جنسی در خانم ها و آقایان شوند.

مصرف انجیر می تواند باعث بهبود اختلالات جنسی مختلف مانند اختلال نعوظ در آقایان، کم میلی جنسی در خانم ها و آقایان و ناباروری بانوان شود. میوه انجیر می تواند باعث افزایش جریان خون به اندام های جنسی شود و با این اتفاق، عملکرد جنسی آقایان و خانم ها بسیار بهبود پیدا خواهد کرد. شما می توانید انجیر را یک شب در شیر خیس کنید و سپس روز بعد میل کنید.

17) کمک به درمان آسم با مصرف انجیر

یکی از خواص انجیر این است که می تواند باعث درمان آسم شود. آسم با کمک آب انجیر به خوبی درمان می شود. انجیر می تواند باعث مرطوب شدن غشای مخاطی دستگاه تنفسی شود و خلط موجود در گلو را تخلیه کند. به همین خاطر، باعث درمان آسم و سرفه های خلط دار می گردد. مصرف میوه انجیر به صورت منظم، می تواند باعث رفع عوارض رادیکال هایی که باعث آسم می شوند، شود.

18) کمک به کاهش درد گلو

انجیر حاوی ترکیبات نرم کننده گلو می باشد و می تواند گلو درد ناشی از بیماری های مختلف را کاهش دهد. در صورتی که گلو درد شدید دارید، می توانید با مصرف انجیر آن را درمان کنید. انجیر خشک و آب آن می تواند باعث کاهش درد و استرس تارهای صوتی ایجاد شده در اثر بیماری های مختلف شود.

19) تقویت سیستم ایمنی بدن با مصرف میوه انجیر

یکی از خواص فوق العاده میوه انجیر این است که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن خواهد شد.

انجیر سرشار از آنتی اکسیدان های مختلف مانند ویتامین سی، ویتامین ای و ... بوده که به همراه ویتامین ها و مواد معدنی، باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شما خواهند شد. خواص انجیر برای پوست و موخواص-انجیر-در-ورزشکاران

نحوه اضافه کردن انجیر به رژیم غذایی

حال که با خواص انجیر برای پوست، مو و بدن آشنا شدیم، حتما به دنبال این هستید که انجیر را به رژیم غذایی خودتان اضافه کنید. خوشبختانه انجیر از جمله میوه هایی است که هم خوش طعم است و هم نگهداری آن به روش های مختلف امکان پذیر می باشد. در ادامه می خواهیم، چند روش برای اضافه کردن میوه انجیر به رژیم غذایی شما را توضیح دهیم.

  • انجیر تازه

انجیر تازه کالری کمی دارد و می تواند برای یک میان وعده فوق العاده باشد. شما می توانید انجیر را به دسر یا سالاد اضافه کنید. همچنین، می توانید با کمک میوه انجیر تازه، مربای انجیر درست کنید و هر روز با صبحانه خودتان میل نمایید.

  • انجیر خشک

انجیر خشک سرشار از کالری و قند است. بنابراین، نباید در مصرف انجیر خشک زیاده روی کنید. انجیر خشک می تواند به صورت میان وعده مصرف شود. در صورتی که نیاز به درمان یبوست باشد، می توان انجیر خشک را با آب خیس کرد و سپس میل نمود.

  • برگ انجیر

پیدا کردن برگ انجیر کمی در کشور ایران دشوار است. اما برگ های انجیر می توانند بسیار مغذی باشند. برگ انجیر می تواند مانند برگ مو برای پختن غذاهای مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

  • چای برگ انجیر

چای برگ انجیر از برگ انجیر خشک شده تهیه می شود. چای برگ انجیر را می توانید از عطاری ها تهیه کنید و برای کاهش قند خون، کلسترول خون و ... میل نمایید. البته اگر در خانه خودتان درخت انجیر داشته باشید، به راحتی می توانید برگ های آن را خشک کنید و به صورت چای میل نمایید. خواص متنوع میوه انجیر که نمی دانید!

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم در رابطه با خواص انجیر صحبت کنیم تا شما حتما این میوه خوش طعم را به رژیم غذایی خودتان اضافه کنید. جالب است که بدانید، میوه تازه انجیر دارای قند و کالری کمتری نسبت به انجیر خشک می باشد.

اما انجیر خشک، بیشتر کالری دارد و می تواند انرژی زا نیز باشد. به هر حال، مصرف انجیر به صورت تازه و یا خشک، باعث بهبود سلامت عمومی بدن خواهد شد. آن چیزی که اهمیت دارد این است که بتوانید انجیر را به صورت منظم مصرف کنید تا شاهد خواص انجیر باشید.