انجیر صادراتی به انجیرهایی گفته میشود که از لحاظ کیفی در بالاترین درجه قرار دارند. هر انجیری را نمیتوان صادر کرد زیرا طریقه رشد انجیر و خشک شدن آن در صادراتی یا غیر صادراتی شدن آن تاثیر به سزایی دارد. قیمت انجیر خشک صادراتی نسبت به سایر دسته ها بیشتر تعیین میشود.

ارزش افزوده ای که برای صادرات میوه به آن اضافه میشود در افزایش قیمت آن نیز تاثیر میگذارد. برای مثال یکی از عواملی که در صادراتی شدن یک محصول تاثیر میگذارد، ارگانیک بودن آن است. نژاد نهالی که میوه از آن به دست بیاید، باید قوی بوده و بتواند میوه را مدت زمان طولانی به خود نگه دارد.

انجیر باید فاقد آفت بوده و دچار ایراد نگردد. انجیر استهبان از جمله انجیرهای صادراتی ایران است که آوازه آن به سایر کشورها نیز رسیده است. قیمت انجیر خشک صادراتی استهبان بسیار مناسب بوده و به خاطر حجم بالایی که از آن تهیه میشود، خرید و فروش آن در داخل و خارج به وفور صورت میگیرد.قیمت-انجیر-خشک-صادراتی

درجه بندی انجیرهای خشک

انجیر خشک صادراتی به دو صورت فله و بسته بندی صورت می پذیرد. اما به دلیل مناسب نبودن بستر صادرات ایران به صورت بسته بندی، اکثر محصولات را به صورت فله صادر میکنند. قیمت انجیر خشک صادراتی اگر به صورت بسته بندی صورت گیرد، به مراتب بیشتر بوده و سود آوری بیشتری برای کشور خواهد داشت.

اما اگر صادرات به صورت فله انجام شود، ارزآوری آن کمتر خواهد بود. درجه بندی انجیر های خشک صادراتی با گریدهای AAA ، AA و A و B صورت میگیرد. دسته B دانه هایی هستند که رنگ آنها تیره بوده و به غیر از سلامت و کیفیت محصول به سایز و رنگ آن دقت چندانی نمیشود. قیمت انجیر خشک صادراتی که از بین انجیرهای پرک و سایزهای بزرگ و درشت صورت میگیرد، به مراتب بیشتر تعیین میشود. زیرا این دانه های صادراتی تمامی فاکتورهای یک انجیر سالم و درجه یک را دارند.قیمت-انجیر-خشک-صادراتی-درجه-1

قیمت انجیر خشک صادراتی به صورت فله

شاید باشند کشورهایی که تمایل به برندسازی و ورود به بازار انجیر خشک با برند خود را دارند. این دست کشورها اقدام به خرید انجیر درجه یک از ایران با قیمت مناسب به صورت فله می نمایند. قیمت انجیر خشک صادراتی به صورت فله با قیمت به مراتب مناسب تر نسبت به انجیرهای دارای برند صورت میگیرد.

با انجام کارهایی مثل بسته بندی و بهداشتی کردن دانه ها، مبلغی را به صورت ارزش افزوده به آن اضافه کرده و آن را با برند خود به بازار وارد میکنند. ایران کشوری است که از لحاظ حجم تولید در رده پنجم دنیا قرار دارد. اما از لحاظ صادرات در رده های پایین تر قرار گرفته است.

این به دلیل نبود توجه لازم به صادرات این میوه ارزشمند است. در صورتی که ایران تمامی انجیرهای تولیدی را به صورت بسته بندی به بازار جهانی صادر کند، با توجه بالا بودن قیمت انجیر خشک صادراتی ارزآوری بالایی برای کشور ایران فراهم میشود.قیمت-انجیر-خشک-صادراتی-استهبان