ایران کشوری است چهار فصل که بنا به این تعدد اقلیم و تفاوت آب و هوا، انواع نژاد انجیر در این کشور قابل رویش است به گونه ای که تولید انجیر در ایران در صدر لیست کشورهای دنیا قرار دارد.

از آنجایی که انجیر در شرایط آب و هوایی مختلف قابل رویش است انجیر های هر منطقه برای تولیدات خاصی استفاده میشود. برای مثال تولید انجیر در ایران در منطقه گرم و مرطوب برای مصارف شیرینی پزی و تهیه کنسرو یا کمپوت صرف میشود.

در حالی که تولید انجیر در ایران در مناطق گرم و خشک، جهت تولید انجیر خشک استفاده شده و به سایر کشورها نیز صادر میشود. علت این امر تاثیر آب و هوا بر روی ظاهر و طعم محصول است.

میوه های منطقه گرم و مرطوب اکثرا درشت بوده و میزان شیرینی آن کم می باشد اما در منطقه ی گرم و خشک و کویری میوه ها ریزتر شده و شیرینی آن افزایش می یابد که این موضوع برای انجیرهایی که قرار است خشک شود بسیار مطلوب میباشد و روی ارزش غذایی و طعم انجیر خشک تاثیر میگذارد.تولید انجیر در ایران

نحوه رشد و تولید انجیر در ایران

به طور کلی انجیر میوه ای از خانواده توت است که پیوند زدن، قلمه زنی ، کاشت پاجوش ها و خواباندن شاخه های درخت در خاک و رویش نهال های جدید، روشهای تکثیر درخت انجیر میباشند.

تولید انجیر در ایران به صورت جدی و گسترده در منطقه استهبان انجام میشود که این شهرستان به دلیل تولید انجیرهای مناسب برای خشک کردن، توانسته جایگاه ویژه ای در میان مردم و کشورهای جهان پیدا کند.

طعم و رنگ و اندازه انجیر خشک استهبان، توانسته جایگاه نخست در رده بندی انجیرهای خشک ایران و جهان را به خود اختصاص دهد. از جمله مشتریان بین المللی تولید انجیر در ایران میتوان به کشورهای اروپایی، حوزه خلیج فارس، آسیای شرقی و چین و ژاپن اشاره کرد.تولید انجیر در ایران به چه صورت است

انواع درخت تولید انجیر در ایران

بیش از ششصد نوع انجیر وجود دارد که برای مصرف تازه و خشک، کمپوت و ساخت مواد غذایی مختلف در ایران مورد استفاده و کشت واقع میشود که از جمله محبوب ترین آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1-  انجیر زرد که در سه فصل میوه میدهد.

2-  انجیر منطقه استهبانات استان شیراز

3-  انجیر سیاه که در اکثر مناطق قابل رویش است.

4-  انجیر زرد تک فصل

5-  انجیر گلابی شکل

6-  انجیر سبز دانه دار

7-  و غیرهتولید انجیر در ایران

 خرید انجیر خشک ار سایت انجیر تک

برای مشاوره و خرید انجیر خشک استهبان کافیست با مشاوران ما در واتساپ در ارتباط باشید تا نسبت به نیاز شما برای شما بصورت عمده و خرده ارسال نمایند.