انجیر خشک در اقسام متنوع در بازارهای خرید و فروش خشکبار موجود است. قیمت انجیر خشک اعلا نسبت به انجیرهای معمولی به مراتب بیشتر است زیرا انجیر اعلا طبق فاکتورهای خاصی در این مرتبه و درجه قرار میگیرد. سایز انجیر، نرم بودن و طعم و مزه ی انجیر است که باعث میشود، بسیار محبوب شده و یا مورد رضایت واقع نشود.

انجیرهای اعلا معمولا دارای رنگ روشن و طعم شیرین است که بی دانه هم میباشد. انجیرهای دانه دار که دارای دانه های سفت و درشت هستند، زیاد مورد استقبال واقع میشود. قیمت انجیر خشک اعلا بی دانه به دلیل مطبوع بودن کلیت دانه ها، بیشتر ارزش گذاری میشود.

در صورتی که نژاد میوه یا نهال درست و مقاوم باشد، حاصل آن درجه یک شده و در صورتی که نژاد معمولی شود، انجیر خشک معمولی میشود. نحوه خشک شدن میوه تاثیر به سزایی در گرید انجیر خشک دارد.قیمت-انجیر--خشک-اعلا-در-شیراز0

تاثیر سایز در قیمت انجیر

هر چه سایز انجیر درشت باشد، قیمت آن بیشتر میشود. البته بر حسب سلیقه متفاوت افراد درجه بندی های مختلفی از انجیر وجود دارد که قیمت انجیر خشک اعلا در هر سایز نسبت به انجیرهای معمولی بیشتر میباشد. برای مثال در سایز ریز، متوسط و درشت انجیرهای اعلا وجود دارد که علاوه بر سایز، طعم بسیار بی نظیری هم دارند.

انجیرهای درشت در بازار معمولا با قطر 24 تا 28 میلیمتر دسته بندی میشوند. انجیرهای متوسط دارای سایز 22 تا 24 میلیمتر دسته بندی میشوند. انجیرهای ریز دارای سایز 18 تا 22 میلیمتر هستند. در بازار، به ترتیب شما با گرید های aaa ، 2a و a روبرو هستید که قیمت آنها کاهش می یابد.

بسته به بودجه ای که هر کس برای خرید میوه در نظر دارد میتواند انتخاب خود را بین انجیرهای اعلا یا معمولی انجام دهد. معمولا از انجیرهای درجه یک و اعلا برای مهمانی ها خریداری می شود و قیمت انجیر خشک اعلا برای مصرف روزانه کمی زیاد است و برای مصرف همیشگی به صرفه نیست.قیمت-انجیر-خشک-اعلادرجه-1

تاثیر نژاد در قیمت انجیر خشک اعلا

فاکتور دیگری که یک انجیر را اعلا کرده و آن را نسبت به سایر میوه ها برتری می بخشد، نژاد نهال انجیر میباشد. انجیر استهبان در ایران و جهان جز انجیرهای معروف و درجه یک است. قیمت انجیر خشک اعلا از نژاد استهبان از سایر نژادها در ایران بیشتر تعیین میشود. انجیر استهبان ارگانیک بوده و از آنجایی که دانه ها به درخت خشک میشوند، از لحاظ ارزش غذایی در رده بالایی قرار میگیرند.

برای خرید انجیر استهبان میتوان آنرا در سایزهای مختلف خریداری کرد. خرید انجیر فله استهبان از لحاظ قیمت مناسب تر از انجیرهای بسته بندی در می آید. انجیر استهبان از لحاظ طعم و مزه در رده بالایی قرار دارد و اگر آن را بخواهید با قیمت مناسب و کیفیت خوب تهیه کنید می توانید آن را به صورت فله با دانه های درهم خریداری کنید.قیمت-انجیر-خشک-اعلا12