آموزش کاشت نهال انجیر

قبل از کاشت نهال انجیر اول از همه گودالی به طول 60سانت تا 1متر و عرض 30تا 50 سانتی متر حفاری میکنیم. نهال خریداری شده حتما از رقم سبز استهبان باشد و با ضمانت خریداری شود چون اگر نهال انجیر ریز به شما بفروشند هیچ ارزشی ندارد.

لطفا کلیپ زیر را با دقت نگاه کنید

خاک مناسب هنگام کاشت نهال انجیر خشک

حتما خاک سرند شده و بدون سنگ باشد برای کاشت  نهال 1 ساله 2کیلو کود ورمی کمپوست و 1لیوان پرلیت  با خاک مخلوط کرده و نهال را داخل گودال گذاشته و روی آن خاک مخلوط با کود ورمی کمپوست را میریزیم و تا نصف که رسید نهال را 5تا 10 سانت به بالا میکشیم تا ریشه های آن سرازیر شود و بعد تا اخر روی نهال خاک میریزیم یک وجب بالای سطح زمین که خاک روی نهال ریختیم و مثل تپه شد اضافی نهال را بصورت 45درجه با قیچی باغبانی هرس میکنیم طوری که نهال اصلا معلوم نباشد و هوا نخورد چون سال اول باید ریشه خودش را قوی کند

و بعد شاخ و برگ زمان کاشت نهال از برج 10تا اواخر 12 باشد. همین روال اگر نهال انجیر کاشته شود شاهد رشد دو برابری خواهید شد فقط ابیاری از زمان کاشت تا اوخر برج 6 هر 20 روز یک بار به روش قطره ای و داخل لوله انجام شود تا مستقیم به زیر زمین و روی ریشه تزریق شود تا هم ریشه به  زیر زمین حرکت کند و از خشک شدن و ریختن برگ و مریضی اتشک جلوگیری کند و در زمستان دچار سرما زدگی نمیشوند.

خوب حالا که توضیحات کاشت نهال را دادیم میپردازیم به توضیحات همگی : زمان کاشت نهال انجیر خشک:مهمترین کار در کاشت نهال انجیر خشک زمان کاشت نهال میباشد که اگر به همین روش که گفته شد کاشته شود زودتر ریشه ها خودشان را قوی میکنند زیرا ریشه درخت در زمستان در حال رشد هستند و زمانی که برگ درخت انجیر ریخته شده یعنی برج 9آذر ماه و تا قبل از جوانه زدن درخت انجیر یعنی برج 12  (اسفند ماه) بهترین زمان کاشت نهال انجیر میباشد فقط باید نهال چیده شود و روی زمین دیده نشود که ریشه قوی شود.

همچنین دیگران میخوانند:ویدیو : شرکت انجیر و لیست قیمت انجیر خشک

چاله کندن : چاله یا گودال را میتوانید با دست یا با دستگاه بزنید حتما سنگ های داخل گودال را جدا کنید یا خاکی سبک و بدون سنگ برای پر کردن گودال آماده کنید

کود ورمی کمپوست: کود ورمی کمپوست از مدفوع کرم بدست می آید به طوری که کود دامی را در جایی میریزند و روی آن را آبپاشی میکنند و کرم ها را داخل کود میریزند تا تغذیه کنند و چند مدت بعد تمامی کود دامی به مدفوع کرم خاکی و به رنگ سیاه مثل تفاله قهوه در می آیند و انواع ویتامین ها را در خود دارد و بهترین کود طبیعی محسوب میشود و قیمت مناسبی دارد.

برای رشد درخت هیچ وقت عجله نکنید و تا انجایی که میتوانید  از کود های شیمیایی استفاده نکنید چون بعدا ضررهای جدی به درخت وارد میکنید و با کمترین گرما و سرما و باد دچار مریضی میشوند.کود-ورمی-کمپوست برای انجیر پرلیت: سنگی بسیار سبک وزن به رنگ سفید که آب را در خود نگه میدارند و خاک به هم چسبیده را از هم باز میکند و برای جاهایی که با کمبود آب مواجه هست باید با خاک و کود ورمی کمپوست مخلوط شود برای هر نهال دومشت یا یک لیوان کفایت میکند.پرلیت-مخلوط-با-ورمی-کمپوست-برای-انجیر آبیاری اصولی نهال انجیر خشک: برای ابیاری درخت و نهال انجیر خشک راهکار های بسیاری وجود دارد که بیشتر آنها بعدا برای درخت مضر میباشد. که در ادامه بهترین روش ابیاری درخت انجیر را برای شما توضیح خواهیم داد. ابیاری غرقابی:

شاید گفت بدترین نوع ابیاری غرقابی باشد چون اول از همه اب زیادی مصرف میشود که هیچ خاصیتی ندارد و اگر در تابستان داده شود ریشه درختان 5تا 10 متر به دور درخت رفته و اصلا به پایین نمیرود با کوچکترین بادی درخت شما کنده میشود.

و خاکتان ترک میخورد و سفت میشود. و علف هرز رشد میکند. و دوم اگر تابستانی گرم داشته باشید و ریشه درخت شما بالا باشد حتما برگ درختان خزان و زرد میشود و مریضی آتشک میگیرد. نکته آخر برای سلامت درخت خود از ابیاری غرقابی استفاده نکنید.

آبیاری-غرقابی-انجیر1 دومین روش ابیاری قطره ای:

ابیاری قطره ای روش مناسبی میباشد در این روش اب هدر نمیرود و به مرور زمان به سطح پایین زمین تا 10 متر هم فرو میرود فقط فشار آب نباید زیاد باشد. تنها عیب این روش رسیدن آب به دور درخت هست که اگر فشار آب را کم کنید و قطره را نزدیک درخت نگذارید خوب است فاصله قطره تا درخت نیم متر باشد خوب است مکان قطره حتما ساعت 2بعد از ظهر جایی که سایه درخت است باید باشد و مکان کود دادن هم همانجا.

کاشت نهال انجیر

در کلیپ زیر میتوانید ابیاری قطره ای زا مشاهده کنید.

ابیاری زیر سطحی و زیرزمینی:

بهترین روش که هیچ گونه معایبی ندارد ابیاری زیر سطحی میباشد. که ما مستقیم آب را با زیر ریشه هدایت میکنیم و آب از پایین به پایین تر میرود و ریشه ها به سمت پایین حرکت میکنند و اصلا درخت شما با باد شدید کنده نمیشود و مریضی اتشک نمیگیرد و دچار سرما زدگی نمیشود.

علف هرز رشد نمیکند خاک همانطور میماند و اب روی رمین نیست که خاکمان سفت شود. نحوه ابیاری زیر سطحی ابتدا لوله 63یا 75را به اندازه نیم متر برش میدهیم و در فاصله نیم متری نهال یا درخت چال میکنیم طوری که 10 سانت از لوله روی زمین و 40 سانت آن زیر زمین باشد و قطره چکان را داخل ان میگذاریم و فشار آن را تنظیم میکنیم.

آبیاری-زیر-سطحی-درخت-انجیر

در کلیپ زیر میتوانید روش آبیاری انجیر زیر سطحی را مشاهده کنید.

هرس درخت و هرس پاجوش و ریشه

اول از همه زمان هرس که همان اسفند ماه میباشد و تا اوایل بهار زمان دارد قبل از جوانه زدن چه شاخه هایی باید هرس شود

  • شاخه هایی که به هم برخورد میکنند و به هم چسبیده هستند به مرور زمان زخمی شده و قارچی میشوند یکی از آنها که در زاویه بهتری و با فاصله هستند را حذف کنید.
  • شاخه های رو به پایین که مزاحم کار کردن زیر درخت هستند و روی زمین حرکت میکنند را حذف کنید.
  • شاخه های داخلی که از داخل به هم نزدیک میشوند و در آینده به هم برخورد میکنند را حذف کنید.هرس-درخت-انجیر-خشک

پاجوش ها و ریشه های رویی زمین مهمترین عامل ضربه خوردن درخت و رشد نکردن و خزان شدن برگ درختان زیاد بودن ریشه رویی درخت و پاجوش هستند.ابتدا دور درخت را تا 30 سانتی متر خالی میکنیم و تمامی ریشه ها و پاجوش ها را با قیچی و اره میبریم و روی آن را چسب باغبانی میزنیم تا قارچی نشوند .و اگر در حین همین کار مشاهده کردین که تنه درخت در زیر زمین پوسیده شده  احتمالا کرم خورده و باید کرم را با یک میله نوک تیز از بین برد.حذف-پاجوش-درخت-انجیر در کلیپ بعدی روش حذف پاجوش را تماشا کنید.

  روش درست کردن چسب باغبانی

  • قارچ کش برد فیکس1لیوان
  • رنگ سفید یا ضد زنگ
  • خاک رس

و همینطور میتوانید از سم فروشی ها تهیه کنید در قوطی های 1 کیلویی موجود میباشد و بهتر از دست ساز میباشد. ما در مقاله بالا سعی کردیم روش کاشت نهال انجیر را طبق تجربه هایی که در سالهای زیادی انجام دادیم و بهترین روش را برلای شما توضیح دادیم حتما آدرس سایت رو برای دوستانتون بفرستین تا شاید بدرد کسی بخوره . جهت خرید و فروش انجیر خشک با ما در ارتباط باشید.