خاصیت انجیر خشک 

انجیر خشک در دسته میوه های خشک قرار گرفته است. این میوه ی مقوی و پرخاصیت نوعی خشکبار به حساب می آید که خاصیت درمانی زیادی دارد. یکی ازخاصیت انجیر خشک ، کنترل دیابت می باشد. به عبارت دیگر ممکن است با تیتر ها و یا عنوان های متعددی چون انجیر خشک و دیابت مواجه شده باشید.

این میوه ی بی نظیر را می توان به صورت تازه و خشک شده مورد استفاده قرار داد. انجیر های خشک شده برای افراد مبتلا به دیابت مناسب خواهند بود، زیرا مصرف به اندازه ی این ماده غذایی باعث افزایش قند خون نخواهد شد. در این مقاله قصد داریم به بیان مزیت های استفاده از انجیر خشک، دیابت، لاغری و … بپردازیم.Mohammad Shoja

آیا انجیر برای دیابت ضرر دارد ؟

یکی از سوال هایی که ممکن است برای افراد ایجاد شود این است که آیا انجیر برای دیابت ضرر دارد. یا اینکه یکی از خاصیت انجیر درمان دیابت است یا خیر. در پاسخ به این سوال ها باید گفت، مصرف به اندازه و درست این ماده غذایی توسط افراد دیابتی ضرر نخواهد داشت. در حقیقت مصرف درست انجیر خشک به کنترل دیابت نیز کمک می کند.

این ماده غذایی سرشار از فیبر می باشد، در نتیجه این ماده به کنترل دیابت کمک می کند. ناگفته نماند که استفاده از برگ انجیر، میزان مصرف انسولین مورد نیاز افراد دیابتی را کاهش می دهد.

یکی دیگر از مواد معدنی و یا مواد مغذی موجود در ساختار این نوع ماده غذایی، پتاسیم می باشد. پتاسیم مزیت های زیادی دارد که باعث کاهش میزان جذب قند می شود.

در واقع افراد مبتلا به دیابت پس از هر وعده ی غذایی می توانند جهت کاهش میزان جذب مواد قندی، این ماده غذایی را مورد استفاده قرار دهند. به طور کلی می توان گفت یکی از خاصیت انجیر، کنترل قند خون و درمان دیابت خواهد بود.

توجه کنید که میزان پتاسیم با میزان جذب قند، رابطه عکس دارد. لازم به ذکر است ممکن است بانوان در هنگام بارداری به دیابت مبتلا شوند، که از آن تحت عنوان دیابت بارداری یاد می شود.

در چنین موردی، بانوان باردار مبتلا به دیابت بارداری می توانند از این ماده غذایی جهت کنترل آن استفاده کرد. ناگفته نماند که این ماده غذایی علاوه بر کنترل دیابت به تامین مواد معدنی مورد نیاز مادر و جنین کمک می کند. درمان خستگی، کم خونی، خستگی و … از دیگر مزیت های آن به حساب می آید.Mohammad Shoja

چگونه با انجیر خشک لاغر شویم و کاهش وزن داشته باشیم

همان طور که گفته شد، درمان چاقی یکی دیگر از خاصیت انجیر خشک خواهد بود. یکی دیگر از مواردی که اکثر افراد به بررسی آن پرداخته اند، انجیر خشک و لاغری می باشد. افرادی که قصد دارند وزن خود را کاهش دهند و یا از اضافه وزن رنج می برند می توانند انجیر خشک را مورد استفاده قرار دهند. همان طور که گفته شد انجیر های خشک سرشار از فیبر می باشند که فیبر موجود در آن ها به کاهش وزن کمک می کند. افرادی که دارای اضافه وزن هستند، برای کاهش وزن بهتر است فیبر زیادی را مورد استفاده قرار دهند.

ناگفته نماند که مصرف بی رویه انجیر های خشک نه تنها باعث کاهش وزن نمی شود، بلکه افزایش وزن را به دنبال خواهد داشت. به عبارت دیگر در صورت مصرف نادرست، نه تنها از خاصیت انجیر بهره نخواهد برد، بلکه مشکلاتی ایجاد خواهد شد. 

لازم به ذکر می باشد که این ماده غذایی سرشار از فیبر بوده که به هضم هر چه بهتر مواد غذایی کمک می کند، در نتیجه کاهش ون را به دنبال دارد. برای لاغر شدن و یا کاهش وزن می توان انجیر خشک را به روش های مختلف و با مواد دیگر ترکیب کرد و مورد استفاده قرار داد.

بیشتر بدانید: لیست قیمت انجیر خشک اعلا

خاصیت سرکه انجیر برای لاغری

ممکن است تا به حال نام سرکه ی انجیر را نشنیده باشید. در نتیجه قبل از هر چیز بهتر است در این باره توضیح دهیم. این فرآورده را می توان از انجیر های سیاه و یا سفید بدست آورد.

برای تولید این محصول به انجیر، سرکه، خمیر مایه، شکر و نمک احتیاج است. علاوه بر این که انجیر را می توان به صورت تازه و خشک شده استفاده کرد.

به راحتی می توان از این ماده غذایی برای تولید سرکه انجیر نیز استفاده کرد. سرکه انجیر نیز مانند انجیر تازه و یا انجیر خشک خاصیت درمانی زیادی نیز دارد. یکی ازخاصیت انجیر، کاهش وزن و یا لاغری خواهد بود.

سرکه انجیر مانند سایر سرکه ها ترش مزه بوده و مصرف بی رویه آن ممکن است به معده افراد صدمه وارد کند. برای لاغری می توان این محصول را با ماده ی دیگر مصرف کرد.

خاصیت انجیر خشک برای چاقی

یکی از مشکلاتی که امروزه اغلب افراد از آن رنج می برند، چاقی و یا افزایش وزن می باشد. درمان چاقی بدن هیچ عارضه ای یکی از خاصیت انجیر خشک به حساب می آید. کم کردن وزن مشکلات و خطر های متعددی را به همراه خواهد داشت.

به عنوان مثال می توان به کاهش مواد معدنی مورد نیاز بدن برای سوخت و ساز، افت قند خون، صدمه به میزان و کیفیت دید و … اشاره کرد.

لازم به ذکر است که برخی از مواد مانند انجیر خشک، توت خشک، آب میوه های طبیعی، مغزیجات و … علاوه بر کمک به کاهش وزن، مواد مورد نیاز بدن را تامین می کنند و مانع از بروز مشکلات و صدمه به سلامتی بدن می شوند.

توجه کنید که کاهش وزن ممکن است باعث کاهش انرژی بدن شود، باعث صدمه به حافظه و … شود. با کمک این ماده ی غذایی به راحتی می توان وزن خود را بدون هیچگونه عوارضی کم کرد.

خاصیت انجیر خشک برای چاقی صورت

یکی از مواردی که اکثر افراد به ویژه خانم ها پیگیر هستند، روش های چاق شدن صورت می باشد. در این باره باید گفت روش های مختلف و متعددی برای چاق شدن صورت وجود دارد. روش های چاق شدن صورت را به طور کلی می توان به دو دسته خانگی و کلینیکی دسته بندی کرد.

روش های خانگی انواع مختلف و متنوعی دارند. مواد غذایی مختلف و متنوعی وجود دارند که به چاق شدن صورت کمک می کنند. از مواد موثر در چاق شدن صورت می توان به انواع مغزیجات، آجیل ها، برخی از خشکبار ها و … اشاره کرد.

انجیر خشک یکی از انواع مواد غذایی موثر در چاق شدن صورت به حساب می آید. توجه کنید که این ماده غذایی تنها به چاق شدن صورت کمک نمی کند، بلکه استفاده درست از آن باعث کاهش وزن و حتی افزایش وزن می شود.

روش، تعداد و نحوه ی مصرف این نوع ماده غذایی برای چاقی صورت، کاهش وزن و همچنین افزایش وزن نیز متفاوت خواهد بود. یکی از ترکیب های معجزه آسا جهت چاق شدن صورت بهتر است انجیر خشک را با مقداری کنجد مخلوط کنید و سپس ترکیب به دست آمده را روزانه مورد استفاده قرار دهید.

خاصیت برگ انجیر برای پروستات

علاوه بر انجیر نمی توان از برگ انجیر نیز بی تفاوت گذر کرد. به عبارت دیگر از خاصیت انجیر ، مزیت ها ی آن و البته برگ انجیر نمی توان به راحتی عبور کرد. برگ انجیر خود خاصیت درمانی زیادی دارد که می توان به خاصیت ضد سرطانی آن اشاره کرد. پروستات یکی از بیماری هایی می باشد که امروزه اغلب آقایان را درگیر کرده است.

برگ انجیر ها را می توان برای درمان سرطان پروستات مورد استفاده قرار داد. برای استفاده از برگ انجیر تنها کافی است برگ های انجیر را برای مدتی در یک ظرف آب خیس کنید. سپس آن ها را در به خوبی بجوشانید.

جوشاندن برگ های انجیر را تا زمانی ادامه دهید که برگ ها به خوبی له شوند و آب تغییر دهد. سپس محتویات داخل ظرف را از یک صافی عبور دهید. محلول به دست آمده را با عسل ترکیب کنید و روزانه این نوشیدنی را در چند نوبت میل کنید.

خاصیت برگ انجیر برای سنگ کلیه

برگ انجیر علاوه بر درمان سرطان پروستات، به درمان سنگ کلیه نیز کمک می کند. در نتیجه درمان سنگ کلیه به خاصیت انجیر اضافه شد. سنگ کلیه یکی از بیماری هایی می باشد کلیه ی بسیاری از افراد را تحت شعاع قرار داده است. افراد مبتلا به سنگ کلیه می توانند از روش های مختلفی جهت درمان آن استفاده کنند. جوشانده ی برگ انجیر یکی از روش های موثر در این زمینه خواهد بود. توجه کنید که برگ های انجیر را با ترکیب های مختلف می توان برای درمان سنگ کلیه مورد استفاده قرار داد.

یکی از بهترین ترکیبات، جوشانده ی برگ انجیر و چای سبز خواهد بود. برای تولید این ترکیب تنها کافی است مقداری از برگ انجیر را بجوشانید، سپس بعد از این که آب این ترکیب به خوبی تغییر رنگ داد، آن را از یک صافی رد کنید. سپس چای سبز را به آن اضافه کنید و اجازه دهید تا به خوبی دم بکشد. سپس آن را میل کنید. از دیگر روش های درمان سنگ کلیه، استفاده از جوشانده برگ انجیر با شیر خواهد بود.

طرز تهیه دمنوش برگ انجیر

طرز تهیه دمنوش برگ انجیر را به صورت گذرا در این مقاله بیان کردیم. اما در این جا قصد داریم نحوه و یا روش تولید این دمنوش را به صورت کامل بیان کنیم.

 1. شست و شو برگ های انجیر : در اولین مرحله از تولید دمنوش برگ انجیر باید برگ های مورد نظر را بشوییم. بعد از شست و شو اجازه دهیم تا آن ها خشک شوند.
 2. جوشاندن برگ ها : در مرحله دوم تنها کافی است برگ ها را داخل یک قابلمه بریزیم. اجازه دهیم تا برگ ها برای مدتی به خوبی خیس بخورند. بعد از گذشت یک الی دو روز، قابله را روی حرارت قرار دهید و اجازه دهید تا محتویات داخل قابلمه به جوش آیند. جوشاندن محتویات داخل قابلمه را تا زمانی ادامه دهید که آب موجود در قابلمه به خوبی تغییر رنگ دهند.
 3. در این مرحله می توان به این دمنوش مواد دیگری مطالبق با میل خود چون نبات، عسل و … اضافه کنید.

خاصیت شیره درخت انجیر برای لک صورت

درخت انجیر یکی از درخت های منحصر به فرد می باشد که بعد از مدتی ممکن است، تنه و یا ساقه ی درخت انجیر مملو از شیره شود. آیا می دانستید که شیره ی درخت انجیر نیز خود مزیت ها و یا خاصیت های متعددی دارد. از خاصیت درمانی شیره ی درخت انجیر می توان به درمان زگیل و یا میخچه، التیام زخم ها، درمان ریزش مو، رفع نقرس و … اشاره کرد.

توجه کنید که از این فرآورده می توان برای ایجاد پوستی کامل صاف و بدون عیب و نقص، به شما کمک کند. برای نتیجه گیری بهتر از این روش تنها کافی است قبل از هر چیز، صورت خود را با شوینده ی مخصوص، بشویید.

سپس ماده ی نامبرده را روی پوست بمالید بعد از گذشت 20 دقیقه آن را با آب ولرم بشویید. در نهایت می توانید از کرم آبرسان و یا مرطوب کننده استفاده کنید.

مضرات و عوارض انجیر خشک

خاصیت انجیر را بیان کردیمف در اینجا به مضرات آن خواهیم پرداخت. خوردن انجیر خشک اگر به درستی انجام شود، مشکلات متعددی را به دنبال خواهد داشت. استفاده ی بی رویه و نادرست از این ماده ی غذایی باعث افزایش وزن، زیاد شدن کلسترول بدن، نفخ معده، معده درد، بروز حساسیت و … می شود. به عبارت دیگر :

 1. معده درد : معده درد یکی از مشکلاتی می باشد که با استفاده ی نادرست از و بی رویه از انجیر خشک ایجاد می شود. مصرف بی رویه ی انجیر خشک باعث بروز یبوست می شود، و همچنین درد معده را به همراه دارد.
 2. نفخ شکم : یکی دیگر از مشکلات و یا ضرر های استفاده از انجیر های خشک، نفخ شکم خواهد بود.
 3. اختلال در جذب کلسیم : در انجیر خشک ماده ای تحت عنوان اگزالات وجود دارد که ویژگی های متعددی دارد. این ماده جذب کلسیم را دچار اختلال می کند، در نتیجه به مرور زمان باعث ضعیف شدن استخوان ها، ماهیچه ها و … خواهد شد.
 4. کاهش سطح قند خون : از دیگر ضرر های این محصول می توان به کاهش سطح قند خون این محصول اشاره کرد. با استفاده ی این ماده غذایی به راحتی می توان میزان قند خون را کاهش داد. در نتیجه این محصول برای افراد مبتلا به دیابت مناسب خواهد بود. ناگفته نماند که استفاده بی رویه از آن توسط افرادی که سطح قند خون آن ها پایین، خطرناک خواهد بود.
 5. آسیب به کبد و روده : آسیب به روده و کبد یکی از مضرات استفاده از انجیر خشک خواهد بود. برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری تنها کافی است، انجیر را به درستی مورد استفاده قرار داد.

آشنایی با خاصیت انجیر

انجیر در همه انواع طب ها جزو درمان های طبیعی به شمار رفته است و برای از بین بردن بسیاری از بیماری ها کاربرد دارد.

انجیر با نام علمی Ficus شناخته می شود و از خانواده Moraceae به حساب می آید.

انجیر جزو میوه های کم کالری (فقط 47 کالری در یک عدد انجیر وجود دارد) و فاقد چربی می باشد.مصرف انجیر برای دوستانی که قصد کاهش وزن دارند توصیه می شود.

انجیر میوه ای از کشورهای مدیترانه ای و آسیای غربی می باشد.این میوه مزه شیرین دارد و بسیار مغذی می باشد. ارتفاع درخت انجیر از 3 متر تا 9 متر متغیر است و برگ های این درخت پنجه ای شکل است.انجیر را جزو خانواده های توت ها به حساب می آورند.این میوه نسبت به سرما آسیب پذیر است به همین دلیل هم در مناطق معتدل و نیمه گرم رشد می کند.

انجیر جزو میوه هایی است که نام آن در کتاب آسمانی مسلمان ها یعنی قرآن آورده شده است که نشان از اهمیت آن دارد.(سوره تین) خداوند متعال به نام این میوه قسم یاد کرده است تا اهمیت این میوه بین تمام مردم دنیا مشخص شود.

ارزش غذایی 100 گرم انجیر تازه:

کالری : 74

کربوهیدرات : 19 گرم

پروتئین : 0.7 گرم

فیبر : 3 گرم

منگنز : 0.1 میلی گرم

ویتامین B6 : 0.1 گرم

کلسیم : 35 میلی گرم

ویتامین A : سه درصد از نیاز روزانه بدن

ویتامین C : 2 میلی گرم

تیامین : 0.1 گرم

منیزیم : 17 میلی گرم

پتاسیم : 232 میلی گرم

ویتامین K : 4.7 میکروگرم

ارزش غذایی انجیر خشک:

کالری : 249

پروتئین : 3.3 گرم

فیبر : 9.8 گرم

ویتامین K : 15.6 گرم

منیزیم : 68 میلی گرم

مس : 0.3 میلی گرم

آهن : 2 میلی گرم

ویتامین B6 : 0.1 میلی گرم

تیامین : 0.1 میلی گرم

روی یا زینک : 0.2 میلی گرم

ریبوفلاوین : 0.1 میلی گرم

فسفر : 67 میلی گرم

کلسیم : 162 میلی گرم

پتاسیم : 680 میلی گرم

منگنز : 0.5 میلی گرم

چربی : 0.9 گرم

کربوهیدرات : 63.9 گرم

گیاه شناسی انجیر

این میوه جزو میوه های معمولی به حساب نمی آید بلکه یک کیسه گیاهی یا نوعی محفظه است که گل های نرو مناده درون آن قرار دارند.با گذشت زمان، دنباله گل های ماده و کاسه گل و قسمت های تحتانی انجیر گوشتی و ضخیم تر می شوند و این دقیقا زمانی است که انجیر رسیده است و آماده خوردن است.

همان طور که اشاره شد سرما زیاد قاتل درخت انجیر است.در اصل سرمای کمتر از 15 درجه زیر صفر می تواند باعث خشک شدن درخت انجیر شود.

خاک این درخت باید غنی باشد زیرا مصرف درخت انجیر برای رشد و میوه دادن بیشتر از بقیه درخت های میوه است.

پیشنهاد می کنیم که انجیر را در رژیم روزانه خود قرار دهید زیرا مواد معدنی و ویتامین های آن می توانند از شما فردی پر انرژی بسازند.

مواد معدنی و ویتامین های موجود در انجیر

 • ویتامین A
 • ویتامین C
 • ویتامین K
 • ویتامین های گروه B
 • منیزیم
 • مس
 • آهن
 • منگنز
 • زینک
 • پتاسیم

طبع انجیر از نظر طب سنتی ایران

انجیر دارای طبع گرم و تر می باشد. به همین دلیل افرادی که مزاج گرم دارند باید در مصرف آن احتیاط کنند. از طرف دیگر برای افراد با مزاج سرد توصیه می شود.

توجه داشته باشید که مصرف زیاد انجیر برای افراد گرم مزاج و صفراوی باعث اضطراب، بی خوابی، خشکی بیش از حد پوست و تپش قلب می شود.

برای این که بتوانید انجیر را با خیال راحت استفاده کنید بدون اینکه گرم بودن آن به شما آسیب بزند، پیشنهاد می کنیم از موادی مثل آویشن، گردو، بادام درختی و انیسون در کنار آن استفاده کنید تا طبع آن ملایم تر شود.

خاصیت های انجیر

کاهش فشار خون: همان طور که می دانید بدن ما برای کاهش فشار خون از عنصر پتاسیم استفاده می کند.انجیر به عنوان معدن پتاسیم، این امکان را به بدن ما می دهد که بتواند فشار خون را تنظیم کند.توجه داشته باشید که کمبود پتاسیم در بدن موجب بالا رفتن فشار خون می شود.

تراکم استخوان: کلسیم به عنوان مهم ترین ماده مغذی تنظیم کننده تراکم استخوان های بدن شناخته شده است.طبیعی است که هرچقدر مقدار این ماده در بدن کمتر باشد، استخوان ها از استقامت کمتری برخوردارند. کلسیم موجود در انجیر با کلسیم موجود در شیر برابری می کند به همین دلیل خیلی از پزشکان برای افراد سالخورده مصرف انجیر را توصیه می کنند تا از پوکی استخوان جلوگیری شود.

لازم به ذکر است که پتاسیم موجود در انحیر مانع از دفع ادراری کلسیم می شود و به همین دلیل مقدار بیشتری از آن جذب بدن می شود.

انجیر یکی از منابع امگا 3 و امگا 6 در بین میوه ها می باشد.بدن برای کنترل سیستم اعصاب، مغز و قلب به امگا 3 و امگا 6 نیاز دارد.

فیبر بالایی که درون این میوه قرار دارد باعث می شود که با مصرف آن احساس سیر بودن داشته باشید به همین دلیل برای افرادی که قصد لاغری دارند توصیه می شود.

تحقیقات علمی درمورد تاثیر خاصیت انجیر روی سرطان 

عفونت ریه یکی از بیماری هایی است که با همه گیر شدن کرونا و آنفولانزا در جهان، جان بسیاری از انسان ها را گرفته است.انجیر می تواند ای پیشرفت این بیماری جلوگیری کند اما برای تاثیرپذیر بودن باید انجیر تازه میل کنید اگر انجیر خشک دارید می توانید جوشانده آن را مصرف کنید.

نتایج تحقیقات ژاپنی که در موسسه پژوهشی میتسوبیشی انجام شد نشان می دهد که انجیر ضد سرطان می باشد. این موسسه در شهر توکیو واقع شده است و تحقیقات مربوط به علوم زندگی را تحلیل و بررسی می کند.

سخنگوی این موسسه درمورد شرح آزمایش توضیحات زیر را مطرح کرده است:

در این آزمایش ماده آدنوکارسینوماس که یکی از مواد سرطان زا در دنیای ماست را به موش های آزمایشگاهی تزریق کردیم و در مرحله بعد عصاره ای از انجیر منجمد هوموژنیزه که با آب درست شده بود را به موش ها تزریق کردیم.

نتیجه برایمان بسیار شگفت انگیز بود، تومورهای بدخیمی که در بدن موش ها به وجود آمده بود تا 39 درصد کوچک شده بود.

در این آزمایش متوجه شدیم که هویت انجیر یک فعال شیمایی ضد سرطان از نوع بنز آلدئید می باشد.

اما این آزمایش ها به همین قسمت بسنده نکرد بلکه با تلاش فراوان موفق شدیم مجوزهای لازم برای آزمایش روی بدن انسان را از سازمان های مربوطه دریافت کنیم.

در این آزمایش ها عصاره انجیر را به بدن انسان هایی که مبلا به انواع سرطان بودند تزریق کردیم و نتیجه ای که مشاهده کردیم برای ما شگفت انگیز بود. 55 درصد اط افرادی که سرطان پیشرفته داشتند بعد از تزریق چندین دوز از عصاره توضیح داده شده، بهبودی قابل توجهی یافتند.در این آزمایش 7 نفر درمان کامل شدند و سرطان از بدن انها به طور کامل محو شد.29 نفر از آنها به طور نسبی درمان شدند، بقیه بیماران هم طول عمر بیشتری نسبت به میزان تایین شده به دست آوردند.

دستورهای درمانی خاصیت انجیر

درمان ور طحال

برای درمان ورم طحال از دستور زیر پیروی کنید

5 عدد انجیر را به مدت 9 روز در سرکه بخیسانید و به همراه سرکه میل کنید.اگر انجیرها را بکوبید و در سرکه قرار دهیدو بهتر است.این درمان برای کسانی که سرکه برای آنها منع شده است به هیچ وجه توصیح نمی شود.

می توانید انجیر را به صورت جدا از سرکه هم مصرف کنید ولی طول درمان بیشتر می شود.روزانه 150 گرن انجیر خشک یا 450 گرم انجیر تازه میل کنید.

برای درمان دردهای سینه از دستور زیر پیروی کنید

انجیر خشک را به همراه مویز، عناب و خرمای بدون هسته به مقدار مساوری با هم مخلوط کنید و در قند بسایید.

در مرحله بعد 10 گرم از معجون را در آب جوش بریزید و جوشانده مخصوص را به وجود بیاورید.این جوشانده را به صورت روزانه مسف کنید.نتیجه نرم شدن سینه و برطرف کردن دردهای سینه می باشد.

برای درمان ورم حلق از دستور زیر پیروی کنید

50 گرم انجیر زرد را در 500 گرم شیر به مدت 15 دقیقه بجوشانید و سپس آن را صاف کنید.این معجون را غرغره کنید.نتیجه برایتان شگفت انگیز خواهد بود.

پیشگیری بهتر از درمان است

امروزه همه به این نتیجه رسیده اند که پیشگیری بهتر از درمان است برای مثال خیلی از افراد برای جلوگیری از آسیب رسیدن به پوستشان از کرم های ضدآفتاب استفاده می کنند تا پوستشان صدمه ای نبیند.

انجیر به عنوان میوه ای سرشار از مواد مغذی و ویتامین ها می تواند شرایطی را برای بدن شما فراهم کند که خیلی از بیماری ها نتوانند در بدن شما رشد و تکثیر کنند.

جلوگیری از سرطان پستان: فیبر یکی از مواد مغذی است که در انجیر وجود دارد.تحقیقات روی تعدادی از دختران و زنان در آمریکا نشان داد که افرادی که در طول نوجوانی و جوانی انجیر را به طور مداوم استفاده کرده اند، امکان ابتلا به سرطان پستان برای آنها به شدت کاهش یافت

جلوگیری از بیماری های مقاربتی: از این میوه برای کاهش انتقال بیماری های مقاربتی استفاده می شود.پیشنهاد می کنیم از عصاره های انجیر برای جلوگیری از این نوع بیماری ها استفاده کنید.

جلوگیری از آب مروارید: آب مروارید بیماری است که برای افراد مسن تر پیش می آید و باعث از بین رفتن بینایی آنها در سنین بالا می شود.پیشنهاد می کنیم برای جلوگیری از این بیماری ترسناک، حتما انجیر مصرف کنید.

جلوگیری از بیماری های قلبی و عروقی: انجیر می تواند رادیکال های آزاد بدن را از بین ببرد زیرا دارای آنتی اکسیدان می باشد.به همین دلیل برای پشگیری بیماری قلبی و عروقی موثر می باشد.

تقویت سیستم ایمنی بدن: همان طور که اشاره شد انجیر با گرم کردن بدن مانع از رشد باکتری ها می شود چراکه باکتری برای رشد و تکثیر نیاز به محیطی سرد دارند، از این رو با مصرف انجیر می توانید خودتان را در برابر انواع باکتری ها بیمه کنید و سیستم ایمنی بدن را تقویت نمایید.

جلوگیری از یبوست: به دلیل فیبر بالایی که در انجیر وجود دارد با مصرف آن عملکرد دستگاه گوارش و روده ها منظم تر می شود و با این کار از یبوست جلوگیری می شود.علاوه بر آن فیبر باعث افزایش حجم مدفوع شده و با این روش از یبوست جلوگیری می کند.به همین دلیل موقعی که اسهال دارید می توانید از انجیر استفاده کنید.

تاثیرخاصیت انجیر روی پوست و مو

انجیر روی پوست هم تاثیرات زیادی دارد به طوری که بعد از مدتی استفاده تاثیر آن را می توانید در آینه مشاهده کنید. در این قسمت به چند مورد از خاصیت انجیر برای پوست و مو اشاره می کنیم:

جلوگیری از چین و چروک پوست: انجیر اثر ضد کلاژنازی و ضدالتهاب دارد و همین تاثیر باعث می شود که چین و چروک صورت و پوست شما کمتر شده و صورت صاف و یک دست داشته باشید.

جوان سازی پوست: تاثیر انجیر به دلیل خاصیت ضد کلاژنازی انقدر همه گیر شده که ماسک انجیر در کشورهای پیشرفته دنیا هم استفاده می شود و همه دنیا به تاثیر ان در جوان سازی پوست آگاه هستند.

پوست نرم و لطیف: همان طور که اشاره شد، انجیر دارای مقدار قابل ملاحظه ای ویتامین C می باشد و به همین دلیل انجیر به یک آنتی اکسیدان قوی تبدیل شده است.آنتی اکسیدان ها می توانند پوست را تسکین دهند.برای داشتن پوستی نرم و لطیف از دستور زیر پیروی کنید:

 1. 5 عدد انجیر را با هم مخلوط کنید.
 2. یک قاشق چا خوری پودر جوی دو سر به مخلوط اضافه کنید
 3. شیر به اندازه کافی به مخلوط اضافه کنید
 4. نصف قاشق چای خوری پودر زنجبیل خشک به مخلوط اضافه کنید
 5. معجون را خوبی باهم مخلوط کنید.
 6. مخلوط آماده استفاده است.آن را روی پوست خود بمالید.

ضد ریزش مو: انجیر به دلیل گرما و رطوبتی که برای مو ایجاد می کند، باعث ریزش مو شده و از مانع از ریزش مو می شود.تاثیر انجیر بر مو آنقدر جهانی شده که اکثر شرکت های تولیدکننده شامپو از آن برای ایجاد عصاره های جدید استفاده می کنند.

افزایش رشد مو: همان طور که اشاره شد، انجیر دارای ویتامین E ، ویتامین C و منیزیم می باشد که همه این مواد و ویتامین ها موجب رشد مو می شوند.در واقع بدن برای رشد مو به این مواد نیاز دارد.طبیعی است که اگر در بدن شما به اندازه کافی از این ویتامین ها و منیزیم وجود داشته باشد، رشد مو افزایش می یابد.

تاثیر خاصیت برگ انجیر

خاصیت آنتی اکسیدانی که در برگ انجیر وجود دارد باعث شده که این قسمت از میوه انجیر هم مورد توجه محققین و پزشکان قرار گیرد.بهترین راه برای استفاده از برگ انجیر خشک کردن آن و سپس دم کردن آن مثل چای می باشد.

برگ انجیر ضد دیابت: در یک تحقیق، محققان به موش های صحرایی برگ انجیر دادند و سوخت و ساز بدن آنها را مورد تحلیل و بررسی قرار دادند.با استفاده از برگ انجیر گلوکز خون موش ها کاهش یافت. علاوه بر آن سطح کلسترول خون انها هم کاهش پیدا کرد.آنتی اکسیدان های موجود هم باعث از بین رفتن استرس و درنتیجه دیابت می شوند.

درمان سرطان پوست : برگ انجیر دارای ترکیبات بیواکتیو می باشد.بیواکتیو در مبارزه با رادیکال های آزاد بسیار ویژه و خاص عمل می کنند. به همین دلیل هم برای سرطان پوست مفید می باشد.

کاهش سرعت پیر شدن سلول ها

برگ انجیر دارای خاصیت ضد پیری می باشد.در یک آزمایش عده ای از مردم را دور هم جمع کردند تا داده اماری آنها مورد نظر را جمع آوری کنند.در برنامه غذایی عده ای برگ انجیر و عصاره برگ انجیر را قرار دادند و برای عده دیگر برنامه غذایی عادی خودشان را قرار دادند.

نتیجه این آزمایش کاهش چین و چروک صورت بود.در تحقیقات انجام شده، علت اصلی این تاثیر وجود انتی اکسیدان ها در برگ انجیر می باشد.از آن پس در کرم های مرطوب کننده، کرم های ضد لک پوستی (هایپرپیگمنتیشن) و حتی کرم های ضد کک و مک، از عصاره انجیر استفاده شد.

خاصیت انجیر در درمان بیماری ها

درمان با استفاده از انجیر در طب سنتی ما بسیار یاد شده است.به همین دلیل همه ما ایرانی ها از خاصیت آن آگاه هستیم.انجیر در درمان بسیاری از بیماری ها و همچنین جلوگیری از بیمار شدن موثر بوده و در تمامی کتب های طب سنتی به خاصیت آن اشاره شده است.

شاید باورتان نشود ولی با استفاده از انجیر می توانید بوی بد دهان خود را از بین ببرید.بسیاری از افراد هستند که مسواک می زنند اما همیشه دهان آن بوی بد می دهد.این بوی بد از مشکلات معده و دستگاه گوارش آن نشات می گیرد.با استفاده از انجیر سلامت دستگاه گوارش شما تضمین می شود.

مردمی که در قرن 21 زندگی می کنند جدای از پیشرفت تکنولوژی و راحتی که برای خودشان رقم زده اند، مردمی پر استرس و اضطراب هستند.این استرس باعث به وجود امدن اختلالات جنسی می شود.طبق گفته پژوهشگران بیشترین عامل در ناباروری زوجین، استرس و اضطراب می باشد.انجیر به عنوان یک میوه مقوی می تواند استرس و اضطراب را از بین ببرد و حس آرامش را برای شما رقم بزند.

درمان کم خونی: همان طور که در ابتدای این مقاله اشاره شد، انجیر دارای مقدار قابل توجهی آهن می باشد.بدن برای خونسازی نیاز به آهن دارد و خودش نمی تواند این مقدار را تولید کند از بین میوه ها، انجیر بهترین منبع برای تامین آهن موردنیاز بدن می باشد.

درمان زگیل و میخچه : برای این بیماری باید از شیره انجیر استفاده کنید.

افزایش شیر مادر: طبق تحقیقات انجام شده با مصرف انجیر شیر مادر افزایش پیدا می کند.

گلودرد یکی از بیماری های رایج بین مردم دنیاست.موسیلاژ یا لیزاب خاصیت ضد التهابی دارد.انجیر از جلمه میوه هایی است که از این خاصیت برخوردار می باشد اما برای استفاده از این خاصیت باید انجیر خشک را برای ساعتی در آب قرار دهید تا موسیلاژ آن آزاد شود و بعد از آن می توانید آن را میل کنید.

عفونت معده یکی از بیماری هایی است که می توان با مصرف انجیر آن را درمان کرد.عامل اصلی عفونت معده باکتری با نام هلیکوباکتر پیلوری می باشد.این باکتری نیاز به فضای سرد برای رشد دارد و به همین دلیل افرادی که زیاد از غذایی سرد استفاده می کنند پتانسیل بیشتری برای مبتلا شدن به این بیماری دارند. با استفاده از انجیر معده شما گرم می شود و گرما دشمن اصلی باکتری هلیکوباکتر پیلوری می باشد.

خواننده ها برای نرم کردن صدای خود از انجیر استفاده می کنند زیرا استفاده از آن باعث کاهش خشن بودن صدا می شود.برای بهبود کیفیت صدای خود ار دستور زیر پیروی کنید:

 1. تعدادی انجیر خشک را در ظرفیی قرار داده و با آب بپزید.
 2. انجیر پخته شده ژله ای شکل می شود.انجیرها را با صاف نمایید.
 3. انجیر پخته شده را با عسل ترکیب کنید.

با مصرف این معجون، صدای شما صاف می شود.

 خاصیت انجیر برای عضله سازی: انجیر از ضعف عضلانی جلوگیری می کند.

انجیر دارویی برای ملین و ضد یبوست می باشد.

عملکرد نای شما را تنظیم می کند اگر سرفه دارید یا نفس کشیدن برای شما سخت شده است، مصرف انجیر پیشنهاد ما به شماست.

کمبود ویتامین B6 با این میوه جبران می شود،ویتامین B6 موجود در انجیر نسبت به سایر میوه ها بیشتر است.

انجیر تنظیم کردم کلسترول و اسید اوریک بدن می باشد.

از انجیر برای افزایش انرژی و انجام تمرین های سخت بدن سازی استفاده می شود.بیشتر ورزشکاران در رژیم غذایی خود انجیر را لحاظ می کنند.

انجیر جلو رشد سلول های سرطانی را می گیرد.اگر به فکر آینده خود هستید، پیشنهاد می کنیم که از انجیر استفاده کنید.

عوارض مصرف انجیر

برای افرادی که کبد ضعیفی دارند، انجیر توصیه نمی شود زیرا برای آنها مقداری نامناسب و سنگین است.اگر نیاز به مصرف آن دارید حتما همراه با گردو آن را میل کنید.

همان طور که اشاره شد انجیر طعمی شیرین دارد که نشان دهنده قند موجود در آن است طبیعی است که دوستانی که از مرض قند رنج می برند نباید این میوه را میل کنند.

زیاده روی در مصرف انجیر باعث به وجود آمدن عوارض زیر می شود:

اسهال

نفخ شکم

ضعیف شدن چشم ها

مشکلات معده

پیشنهاد می کنیم که اگر میخواهید مقدار زیادی انجیر را برای مصرف دارویی استفاده کنید حتما در کنار آن از کرفس هم استفاده کنید زیرا کرفس عوارض این میوه را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد.