در منطقه استهبان باغات زیادی جهت تولید انجیر مرغوب راه اندازی شده است. برای توزیع محصولات آن به سراسر کشور، شرکت تعاونی تولید کنندگان انجیر استهبان با حذف واسطه ها این کار را به درستی انجام میدهد. شرکت های مختلفی در جهت توزیع محصولات کشاورزی فعالیت دارند که هر کدام بسته به نوع وظیفه ای که دارند، قیمت را به گونه ای رقم میزنند.

شرکت های تعاونی به دو صورت خاص و عام، تشکیل میشوند. به طور کلی شرکت تعاونی تولید کنندگان انجیر استهبان، هدفشان حذف سودهای کاذب توسط دلالان میباشد. عده ای از باغداران با هدف کاهش سود کاذب در امر توزیع، اقدام به ثبت شرکت کرده و برای بهبود وضع اقتصادی کشاورزان اقدام به توزیع محصول میکنند.

توزیع محصول توسط این افراد مستقیم بوده و ترجیح افراد کسب سود کم و فروش محصول با قیمت واقعی است. در واقع در شرکت های تعاونی جلوی این اتفاق گرفته میشود؛شرکت-تعلونی-انجیر-خشک-استهبان

هدف شرکت تعاونی

میزان سود و نحوه عملکرد شرکت های مختلف در خرید و فروش با هم متفاوت می باشد. شرکت تعاونی سود را در مرتبه دوم از اهداف خود قرار داده است. و خرید از شرکت تعاونی تولید کنندگان انجیر استهبان، به این معنی است که شما قادر به خرید محصول با کیفیت، با قیمت واقعی بدون سود کاذب خواهید بود. به طور کلی یک شرکت تعاونی اهدافی دارد که از جمله این اهداف می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1-  در شرکت های تعاونی امکانات لازم جهت ایجاد اشتغال برای همگان در اختیار افراد قرار میگیرد.

2-  تمامی باغداران که به عضویت کارخانه تعاونی تولید کنندگان انجیر استهبان در آمده اند میتوانند از امکانات این شرکت استفاده کرده و به تولید و توزیع بپردازند.

3-  از آنجایی که تولید کنندگان قادر به فروش محصول با قیمت واقعی هستند؛ میتوانند با فروش مستقیم به مصرف کننده مانع افتادن بازار انجیر به دست سودجویان شوند.

4-  خرید از شرکت تعاونی تولیدکنندگان انجیر استهبان به سود مصرف کننده بوده و به رونق کسب و کار تولید کنندگان کمک میکند. 5-  هدف دیگر از راه اندازی شرکت های سهامی عام، جلوگیری از احتکار و ورود دلالان به میدان فروش است.

6-  در شرکت تعاونی تولید کنندگان انجیر استهبان، تولیدکنندگان و مردم به صورت دوجانبه حین خرید و فروش به سود دست می یابند.شرکت-تعاونی-انجیر-استهبان

خرید و فروش انجیر استهبان

در منطقه استهبان واقع در استان فارس در شهر شیراز، بیش از دو سوم زمین ها زیر کشت انجیر قرار دارد. به دلیل تمرکز تولید در این منطقه، نیاز به شرکت تعاونی تولید کنندگان انجیر استهبان احساس شده و باغداران همگی در تاسیس این شرکت مشارکت کرده اند.

استهبان تبدیل به یکی از منابع تامین کننده انجیر ایران و جهان شده است. همین امر در تجمع شرکت های بازرگانی و تعاونی در این شهرستان تاثیر گذار میباشد. تصمیم با خریداران است خرید خود را از شرکت های تعاونی به صورت مستقیم انجام دهند یا اینکه خرید خود را با قیمت بالاتر از واسطه ها انجام دهند.شرکت-تعاونی-انجیر