در طول سال‌ها، سرکه سیب به عنوان یکی از محصولات طبیعی و سالم جهت استفاده در تهیه غذاها و درمان برخی مشکلات بهداشتی شناخته شده است. به واسطه خواص بی‌شماری که دارد، سرکه سیب همواره توانسته است محبوبیت زیادی بین مردم داشته باشد. در این مقاله، به شما قصد داریم تا با خصوصیات برجسته و فواید مختلف سرکه سیب آشنا شوید و نحوه استفاده صحیح از آن را بیاموزید.

سرکه" می‌تواند خواص زیادی برای سلامتی انسان دارد؛ مصرف مقداری کمی سرکه طبیعی در طول روز می‌تواند خواص و فواید خارق‌العاده‌ای در پیشگیری از طیف زیادی از بیماریها از جمله انواع سرطان‌ها و بیماریهای قلبی داشته باشد!

"سرکه" حاصل تخمیر میوه‌ یا آب میوه‌ای است که حاوی 5 تا 10 درصد استیک اسید باشد.

سرکه بیش از 10000 سال پیش به عنوان یک مایع ترش، جهت نگهداری مواد غذایی و ایجاد طعم در سس‌ها و اهداف دارویی مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

برای دریافت لیست قیمت انجیر کلیک کنید شرکت انجیر تک

ترکیبات سرکه سیب

سرکه سیب: از سیب‌های له شده تهیه می‌شود. اسیدیته کمتری نسبت به انواع دیگر سرکه دارد و در انواع سالادها و با اهداف درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ترکیبات سرکه طبیعی

سرکه طبیعی به طور طبیعی سرشار از ویتامین های A، B1 و مواد معدنی و عناصر کمیابی از جمله منیزیوم، فلوئور، اسیدهای ارگانیک ناشی از فرایند تخمیر و پکتین است. پکتین موجب کنترل قند خون و کلسترول می‌شود.

 

آیا خواص سرکه‌های طبیعی با هم یکسان است؟

ذکر این نکته ضروری است که خواصی که در این مطلب برای سرکه ذکر می‌شود، مربوط به "سرکه طبیعی" است و نه سرکه‌های صنعتی که به وفور در بازار کشورمان به فروش می‌رسند!

سرکه‌های بدست آمده از منابع مختلف دارای خصوصیات فیزیکی و شیمیایی متفاوتی هستند همچنین عوامل مختلفی از جمله درجه حرارت تخمیر، سویه‌های مخمر، غلظت قند و اکسیژن و روش تخمیر بر سرعت تولید و کیفیت نهایی سرکه اثر می‌گذارد.

سرکه‌ها بر اساس این‌که از چه ماده اولیه‌ای تهیه شوند قدرت و اثرات متفاوتی نیز دارند. بر اساس نتایج بدست آمده از این تحقیق بالاترین فعالیت آنتی اکسیدانی در سرکه عناب و کمترین فعالیت آنتی‌اکسیدانی در سرکه سیب تجاری مشاهده شده است.

کمترین و بیشترین ترکیبات فنلی نیز مربوط به این دو سرکه بوده است. تنوع سرکه‌ها کاربردهای گسترده ای در مواد غذایی ایجاد می‌کند؛ با توجه به اینکه امروزه مصرف ترکیبات طبیعی ضداکسایشی به علت اثرات مفید و سلامتی بخش آنها در درمان و پیشگیری از بیماری‌ها رو به افزایش است؛ سرکه طبیعی می‌تواند به‌عنوان یک محصول دارای ترکیبات ضد اکسایشی مورد استفاده قرار گیرد. سرکه عناب نیز با توجه به خواص دارویی منحصر به فرد میوه عناب می‌تواند جایگاه ویژه‌ای برای درمان بیماری های مختلف با کمترین عوارض را داشته باشد.

سرکه معمولی افزون بر داشتن آنتی بیوتیک‌های طبیعی، پس از تخمیر دارای اسید آمینه‌های بیولوژیک می‌شود، در صورتی که در سرکه مصنوعی این ماده مهم وجود ندارد. دو نوع متداول سرکه، سرکه سیب و انگور هستند که در این مطلب به خواص و ویژگی‌های آنها می‌پردازیم.

Mohammad Shoja

خواص سرکه طبیعی برای سلامتی انسان

سرکه‌های طبیعی حاصل از میوه‌ها به علت وجود ترکیبات فنلی دارای خاصیت آنتی‌اکسیدانی هستند که خود عامل دفاعی مهمی برای استرس اکسیداتیو به شمار می‌آید؛ دریافت ترکیبات فنلی در انسان باعث افزایش خاصیت آنتی‌اکسیدانی و کاهش ریسک ابتلا به سرطان می‌شود.

اخیرا مطالعات زیادی مبنی بر اثرات سلامتی‌بخش سرکه انجام شده است.

خصوصیات سرکه سیب

سرکه سیب به دلیل حضور مواد مغذی از جمله ویتامین‌های A و C، مواد معدنی مانند پتاسیم و آهن، اسید استیک، اسید مالیک و اسید استیک اتیلنیک، بسیار خواصی دارد. این ترکیبات باعث می‌شوند سرکه سیب یکی از بهترین منابع ضد اکسیدان‌ها باشد که به حفظ سلامتی قلب، سیستم ایمنی بدن و کاهش خطرات بیماری‌های مختلف کمک می‌کند.

خواص سرکه برای بیماری‌های قلبی

سرکه میتواند سلامت قلب شما را بهبود بخشد زیرا اسید استیک و آنتی‌اکسیدان‌های موجود در آن میتواند به جلوگیری از لخته شدن خون و کاهش کلسترول، التهاب و فشار خون کمک کند.

کاهش فشار خون با سرکه انگور

کاهش میزان کلسترول و فشار خون در اثر مصرف سرکه گزارش شده است که این خواص به دلیل وجود ترکیبات فیتوشیمیایی شامل اسیدهای آلی، آمینواسیدها و ترکیبات فنلی است.

خواص سرکه برای تنظیم سوخت و ساز بدن

سرکه طبیعی تنظیم‌کننده متابولیسم بدن است، چون ترشح بزاق را زیاد می‌کند و باعث هضم بهتر غذا می‌شود.

سفیدی دندان با سرکه سیب

مشخص شده که سرکه باعث از بین رفتن باکتری‌های دهان و سفید کردن دندان می‌شود‌.

سرکه برای روماتیسم سیب

افراد مبتلا به روماتیسم میتوانند سرکه را با انگور فرنگی سبز و عسل مخلوط و میل کنند.

سرکه سیب برای کاهش چربی و کلسترول خون

بله، سرکه سیب ممکن است به کاهش سطح چربی و کلسترول خون کمک کند.

مطالعات نشان داده‌اند که مصرف سرکه سیب به طور منظم می‌تواند به بهبود پروفایل چربی خونی کمک کند. این مفید بخصوص برای کاهش کلسترول بد (LDL) و افزایش کلسترول خوب (HDL) است. سرکه سیب حاوی مواد آنتی‌اکسیدانی مانند پلی فنول‌ها است که می‌توانند به کاهش التهاب و اکسیداسیون چربی‌ها در شرایط بدن کمک کنند.

به هر حال، برای داشتن تاثیر بهتر بر سطح چربی و کلسترول خون، می‌توانید رعایت تغذیه سالم و سبک زندگی فعال را همراه با مصرف سرکه سیب درنظر بگیرید. همچنین، مهم است با پزشک خود مشورت کنید تا بتوانید روش مناسبی را برای کاهش چربی و کلسترول خون خود پیدا کنید.

مهم است بدانید که سرکه سیب تنها یک عامل کمکی برای بهبود پروفایل چربی خونی است و نباید به عنوان درمان اصلی استفاده شود. با درکی دقیق تر در مورد وضعیت سلامتی خود، می‌توانید بهترین راهکارها را برای کنترل چربی و کلسترول خون خود پیدا کنید.Mohammad Shoja

سرکه سیب برای سرماخوردگی

بخور سرکه رقیق شده برای رفع گرفتگی بینی ناشی از سرماخوردگی مفید است همچنین در صورتی که پس از سرماخوردگی دچار مشکل در حس بویایی خود شده‌اید بخور دادن یک لیوان آب با یک قاشق غذاخوری روغن زیتون و یک قاشق مرباخوری سرکه مفید است همچنین مزه‌مزه کردن سرکه و نمک هر 8 ساعت یک‌بار در بازگشتن حس چشایی مؤثر است.

 

خواص سرکه سیب برای تقویت سیستم ایمنی

سرکه سیب طبیعی دارای خاصیت آنتی بیوتیکی و ضدعفونی کننده است؛ ضدباکتری و ضدقارچ است و باعث ارتقاء عمل سیستم ایمنی بدن در مقابله با عوامل بیماری‌زا می‌شود.

خواص سرکه سیب طبیعی برای کاهش قندخون

گفته می‌شود که سرکه سیب به افراد مبتلا به دیابت کمک می‌کند تا سطح قند خون خود را مدیریت کنند. برخی مطالعات نشان داده‌اند که مصرف سرکه بعد از یک وعده غذایی پرکربوهیدرات می‌تواند حساسیت به انسولین را تا 34 درصد بهبود بخشد و سطح قند خون را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

خواص سرکه سیب طبیعی برای تصلب شرائین

مصرف سرکه سیب می‌تواند در کاهش سطح کلسترول و خطر ابتلا به آترواسکلروز یا تصلب شرائین بسیار مفید باشد. در این تحقیق که در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان انجام شد، خواص ضدالتهابی سرکه سیب نیز به اثبات رسید و مشخص شد که مصرف روزانه 5 میلی لیتر از سرکه سیب توانست باعث کاهش خطر تصلب شرائین شود.

خواص سرکه سیب طبیعی برای پوست

سرکه سیب به بهبود شرایط پوستی کمک می‌کند و از پیری پوست جلوگیری می‌کند .سرکه سیب می تواند در درمان شپش و شوره سر موثر باشد و به عنوان درمان ضدپیری نیز کاربرد دارد.
همچنین سرکه سیب باعث خشک شدن جوش های صورت می شود. می تواند لکه های تیره صورت را از بین ببرد و اگر با آب ترکیب شود می توان از آن به عنوان تونر استفاده کرد.

می‌توانید آن را با استفاده از یک پد پنبه‌ای روی پوست خود بمالید و پس از چند دقیقه آن را بشویید.


سرکه‌ سیب می‌تواند پوسته‌ی مو را هموار سازد و به این ترتیب از موخورگی و شکستگی مو جلوگیری می‌کند.
خیلی از افرادی که دچار مشکلات پوستی از پسوریازیس گرفته تا اگزما می باشند، برای کاهش التهاب می توانید از خواص سرکه سیب استفاده کنید. سعی کنید جاهای تحت تاثیر را با پنبه آغشته به سرکه سیب تر نمایید.
شستن صورت با سرکه سیب به تنظیم ph پوست شما کمک می‌کند. به این منظور، ‌سرکه سیب را با دو قسمت آب ترکیب کرده و با استفاده از یک پنبه آن را به صورت خود بمالید. شما می‌توانید این کار را هنگام شب،‌ پس از شستن صورت و یا صبح، قبل از استفاده از مرطوب کننده انجام دهید.
خواص سرکه سیب برای روشن شدن پوست فوق العاده است. می توانید سرکه سیب را روی نقاط تیره پوست بمالید و تا صبح آن را پاک نکنید.Mohammad Shoja

خواص سرکه سیب طبیعی برای کاهش وزن

برخی از مطالعات کوتاه مدت نشان داده‌اند که مصرف سرکه سیب طبیعی ممکن است باعث کاهش اشتها شده و کمک کند تا غذای کمتری بخورید، وزن کم کنید و چربی شکم را کاهش دهید.

استفاده از سرکه سیب برای شستشوی سبزیجات

باقی مانده آفت‌کش‌ها در میوه‌ها و سبزیجات می‌تواند برای بسیاری از افراد نگران‌کننده باشد. به همین دلیل است که برخی افراد، میوه‌ها و سبزیجات خود را با سرکه سیب می‌شویند. شستن میوه و سبزی در سرکه باکتری‌های خطرناکی مانند E. coli و سالمونلا را از بین می‌برد.

سرکه سیب به عنوان یک افزودنی خوشمزه به غذا

استفاده از سرکه سیب به عنوان افزودنی در آشپزی، به غذاها طعم و مزه‌ای خاص می‌بخشد. برخی از روش‌های متداول استفاده از سرکه سیب عبارتند از:

سالاد‌ها: سرکه سیب می‌تواند به سالاد‌های خوراکی تازه و ترشی‌ها اضافه شود. با این کار، طعم و ارغوانی رنگی جذابیت بیشتری به سالاد‌های شما می‌بخشد.

سس‌ها: اضافه کردن سرکه سیب به سس‌های خانگی، مثل سس‌های سس باربکیو یا سس سس سفید، می‌تواند به مزه‌ی منحصر به فردی دست یابد.

مرینادها: سرکه سیب می‌تواند به مرینادها برای مزه‌بخشی به گوشت قرمز، مرغ و ماهی اضافه شود. این باعث می‌شود مزه‌ی غذا تازگی و شیرینی طبیعی داشته باشد.

ماریناد سبزیجات: اگر می‌خواهید سبزیجات خوراکی را مارینه کنید، سرکه سیب می‌تواند یک افزودنی عالی باشد. با درست کردن یک مخلوط ساده از سرکه سیب، روغن زیتون، نمک و ادویه‌های مورد علاقه‌تان، می‌توانید سبزیجات را ترشی و خوشمزه کنید.

دسرها: برخی از دسرها نیز می‌توانند از سرکه سیب بهره‌برداری کنند. مثلاً در تهیه سس انگور عناب و سیب، می‌توانید از مزه طبیعی سرکه سیب استفاده کنید.

خواص سرکه سیب طبیعی برای رفع بودی بد دهان

سرکه سیب جایگزین مفیدی برای دهانشویه‌های تجاری است. خواص ضد باکتریایی آن میتواند به بوی بد دهان کمک کند.

خواص سرکه سیب برای جوش صورت

استفاده از مقادیر کمی سرکه سیب رقیق شده روی جوش‌ها راه خوبی برای خشک شدن آنها است.

خواص سرکه سیب طبیعی برای چربی خون

نتایج تحقیقات نشان داده که مصرف سرکه سیب طبیعی باعث کاهش کلسترول بد خون می‌شود.

روش های درمان خانگی با سرکه سیب

پیشگیری از سوء هاضمه؛ سرکه سیب برای جلوگیری از بروز سوءهاضمه مؤثر است. برای پیشگیری از سوءهاضمه، به روش زیر استفاده کنید :

قبل از مصرف غذا، به خصوص زمانی که می‌دانید با خوردن غذا دچار سوءهاضمه می‌شوید، مقداری سرکه‌ سیب بخورید یا از این روش سنتی، یک قاشق عسل و یک قاشق سرکه‌ سیب را با یک لیوان آب گرم ترکیب کنید و ۳۰ دقیقه پیش از غذا بنوشید، استفاده کنید.

کاهش گلو درد؛ به محض اینکه احساس سوزش در گلوی خود کردید یک مقدار سرکه سیب را به همراه مقداری نمک در آب ولرم، رقیق کنید و آن را قرقره کنید؛ این سرکه به از بین بردن عفونت کمک زیادی خواهد کرد زیرا که میکروب ها در محیط اسیدی سرکه دوام نمی آورند؛ کافی است یک چهارم فنجان سرکه سیب را با یک چهارم فنجان آب گرم مخلوط کنید و هر ساعت یک بار غرغره کنید.

براق شدن موها؛ سرکه سیب موهای شما را شفاف کرده و موجب درخشندگی آن می‌شود. برای این کار، درون ظرفی نصف قاشق غذاخوری سرکه سیب را با یک پیمانه آب مخلوط کرده و پس از شامپو زدن، روی موهای خود بریزید و این کار را چند بار در هفته انجام دهید.

درمان کبد چرب؛ سرکه سیب طبیعی یکی از بهترین روش‌های خانگی برای درمان کبد چرب است، سرکه سیب کمک می‌کند چربی انباشته شده در داخل و اطراف کبد از بین برود و باعث کاهش وزن افراد شود. به این منظور می‌توانید روزانه یک فنجان کوچک سرکه سیب را مصرف کنید.

توقف سکسکه با سرکه سیب؛ به هنگام سکسکه، خوردن یک قاشق چای خوری سرکه سیب به دلیل مزه ترش آن به متوقف کردن آن کمک می‌کند.

سرکه سیب برای کاهش وزن؛ برای مدیریت صحیح روند کاهش وزن خود به صورت روزانه، کافیست 2 قاشق چای‌خوری سرکه سیب را در یک لیوان آب حل کنید. این معجون را هر روز بنوشید.

سرکه از دید طب سنتی

در منابع طب سنتی کشورمان برای "سرکه" خواص بسیار متعددی ذکر شده و بر گنجاندن مصرف آن در رژیم غذایی روزانه نیز تاکید زیادی شده است؛ طبع سرکه، سرد و خشک است به همین دلیل برای درمان بیماری‌هایی که در اثر غالب شدن طبع گرم بروز می‌کند بسیار کاربردی و نافع است.

سرکه لطیف کننده مواد (ملطف) است. اگر مواد غلیظ مانند گوشت گاو یا کله پاچه را با آن بپزند یا همراه آن بنوشند سبب تلطیف و هضم بهتر آن می‌شود. سرکه محرک اشتها است.

سرکه جهت کاهش (قطع) صفرا و بهبود گوارش و التهاب معده و انسداد عروق گوارش و طحال مفید است.

خوردن انجیر و مویزی که در سرکه خیسانیده باشند برای درمان طحال مفید است.

بخور دادن سر و صورت با بخارات سرکه باعث رقیق شدن ترشحات و باز شدن انسدادهای تشکیل شده در مجاری بینی، گوش و سینوس‌ها شده و منجر به پیشگیری و درمان انواعی از گوش‌درد، کیپی گوش و بینی، سینوزیت و اختلالات بویایی می‌شود.

علاوه بر این، به شکل موضعی هم می‌توان از مزایای سرکه بهره برد؛ قرار دادن پارچه آغشته به سرکه بر پیشانی به رفع سردردهای ناشی از گرمی کمک می‌کند.

همچنین دهان‌شویه سرکه به‌ویژه اگر با کمی نمک مخلوط شود، باعث استحکام لثه‌ها و منجر به رفع ترشحات و توده‌های سفید رنگ و بدبوی موجود در حفره‌های لوزه‌ها می‌شود.

از دید طب سنتی سرکه برای افراد پیر، افراد دارای مزاج سرد و خشک (سوداوی‌ها) و مبتلا به سرفه, درد مفاصل و ضعف دستگاه گوارش مضر است؛ زیاده‌روی در مصرف سرکه باعث ضعف دید, زردی رنگ چهره و بیماری‌های اعصاب می‌شود همچنین سرکه بدن را لاغر می‌کند و مصرف بیش از حد آن نیروی جنسی را ضعیف می‌کند.

مضرات مصرف بیش از حد سرکه

سرکه هضم را به تاخیر می‌اندازد. نتایج برخی از مطالعات حاکی از آن است که سرکه سیب سرعت تخلیه معده را به طور قابل توجهی به تاخیر می‌اندازد.

 ممکن است مصرف مقادیر زیاد سرکه باعث سوزش گلو شود. همیشه قبل از نوشیدن سرکه سیب آن را با آب رقیق کرده و برای مصرف به صورت مایع از نی استفاده کنید.

 سرکه سیب می‌تواند سطح پتاسیم را کاهش دهد بنابراین اگر از داروهای فشارخون استفاده می‌کنید، قبل از افزودن این ترکیب به رژیم غذایی با پزشک خود مشورت کنید

اگر از سرکه سیب به میزان متوسط مصرف شود، خطرات قابل توجهی برای سلامتی ندارد. سرکه سیب هنگامی که به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی کاملاً مناسب ترکیب می‌شود، می‌تواند به شما در کاهش وزن کمک کند. با این حال، تدوین یک برنامه کاهش وزن منحصر به فرد متمرکز بر تغذیه و ورزش با پزشک یا یک متخصص تغذیه ثبت شده، مؤثرتر خواهد بود.

خاصیت اسیدی قوی سرکه سیب باعث سوختگی پوست می‌شود. استفاده مستقیم از سرکه سیب بر روی پوست می‌تواند باعث سوختگی و سوزش شود، به خصوص اگر سرکه رقیق نشده باشد.

سرکه سیب برای زنان باردار و شیرده و کسانی که تحت شیمی درمانی قرار می‌گیرند نیز توصیه نمی‌شود چرا که ممکن است عوارضی ایجاد کند.

.